Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu – 27 stycznia

Dzisiaj, 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Społeczność żydowska zamieszkiwała wszystkie miejscowości dzisiejszego powiatu dębickiego. Najliczniejsza grupa wyznawców judaizmu mieszkała w Dębicy. Bardzo wielu Żydów było mieszkańcami w Brzostku, Pilzna i Jodłowej.

Przed wojną w Dębicy mieszkało między 2300-2800 osób pochodzenia żydowskiego. Zdecydowaną większość z nich zamordowano w obozie zagłady w Bełżcu, kilkuset zamordowano w getcie i na Wolicy. Z całej liczącej wspomniane 2300-2800 społeczności żydowskiej ocalało i po wojnie wróciło do Dębicy 51 osób.

Uroczystości w 2018 roku przy mogile zamordowanych Żydów na Wolicy /fot. archiwum ziemiadebicka.pl

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są od 15 lat.   Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem  jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2012 r. włączył się w ich organizację także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w ponad 30 miejscowościach. Zaczynają się 2 stycznia i potrwają do 22 lutego 2020 r. Podczas obchodów  odbędą się modlitwy dla uczczenie pamięci pomordowanych Żydów, prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii.

W latach ubiegłych obchody Dnia Pamięci i Ofiarach Holokaustu odbywały się m.in. w Dębicy, Pilźnie, Jodłowej i Brzostku.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Jodłowej – 30 stycznia 2020 – ziemiadebicka.pl

„Zagłada Żydów w Dębicy” – wykład w ramach XII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu – ziemiadebicka.pl

Dębica i Jodłowa upamiętnią ofiary Holocaustu – ziemiadebicka.pl

Jakub i Filomena Świętoniowie z Jodłowej uratowali żydowskich sąsiadów podczas niemieckiej okupacji – ziemiadebicka.pl

W Dębicy i Pilźnie upamiętnią ofiary Holokaustu, w Brzostku zapomnieli – ziemiadebicka.pl

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.