Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Obchody Zbrodni Katyńskiej – apel do rodzin pomordowanych

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w samo południe 13 kwietnia br., na Placu Mikołajkowów w Dębicy, odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

W tym roku mija 83. rocznica zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich oficerach, funkcjonariuszach, inteligencji i duchownych w ramach Zbrodni Katyńskiej. Na mocy decyzji członków Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii z Józefem Stalinem na czele, wiosną 1940 r. zamordowano co najmniej 21 857 osób. Polskich jeńców z Kozielska rozstrzelano i pochowano w Katyniu, ze Starobielska – w Charkowie i pogrzebano w rejonie pobliskiej wsi Piatichatki, z Ostaszkowa – w Kalininie (dziś Twer) i pochowano w Miednoje. Więźniów straconych na obszarze Ukrainy pogrzebano w Bykowni pod Kijowem, a zamordowanych na Białorusi – prawdopodobnie w Kuropatach pod Mińskiem.

Na tzw. „Dębickiej Liście Katyńskiej” znajduje się ponad 50 nazwisk, którzy zostali bestialsko zamordowani przez NKWD wiosną 1940 r. Ponad 20 z nich upamiętniają „Dęby Pamięci” posadzone w 2009 i 2010 r. na Placu Mikołajkowów w Dębicy, w ramach akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

W tym roku, podczas uroczystości, organizatorzy planują przekazać członkom rodzin pomordowanych i upamiętnionych Dębami Katyńskimi w Dębicy, kule z ziemią pobraną z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu wraz z wygrawerowanym nazwiskiem krewnego, który został zamordowany w ramach Zbrodni Katyńskiej w kwietniu 1940 roku. W związku z tym zwracamy się z prośbą do Rodzin Ofiar o zgłoszenie się do Wydziału Promocji Miasta Dębicy w celu potwierdzenia swojej obecności podczas uroczystości (nr tel.: 14 6838239, 14 6838233, mailowo: kontakt@umdebica.pl, osobiście: Urząd Miejski w Dębicy, ul. Ratuszowa 2, pok. 39).

Na wydarzenie zaprasza Burmistrz Miasta Dębicy wraz z Partnerami: I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Dębicy, Publiczną Szkołą Podstawową nr 9 im. Dębickich Saperów w Dębicy oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dębicy.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.