Previous
Next

Inauguracja jubileuszu dębickiego muzeum

Muzeum Regionalne w Dębicy obchodzi w tym roku swoje 20. urodziny. W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli samorządowcy, naukowcy oraz przedstawiciele ośrodków muzealnych z regionu.

Mszą św. dziękczynną w kościele św. Jadwigi rozpoczęły się obchody jubileuszu 20-lecia muzeum. Następnie w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Tomasz Czapla, dyrektor placówki podziękował osobom i instytucjom, z którymi współpracowało Muzeum Regionalne przez 20 lat.

Był też czas na gratulacje i życzenia. – Muzeum jest instytucją kultury, która troszczy się o historię i dziedzictwo historyczne naszego regionu. Dziękuję dyrektorowi oraz pracownikom za pełną pasji pracę poświęconą dbaniu o dziedzictwo przeszłości i uwrażliwianie na piękno kultury i sztuki oraz życzę dalszej realizacji misji i idei muzeum jako przestrzeni pamięci, sztuki i dialogu – mówił Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy.

Kolejnym punktem obchodów była sesja popularnonaukowa. Pierwszy wykład pt. „Nasze dziedzictwo, nasza tożsamość – o muzeum i istocie regionalności” przedstawił Tomasz Czapla. Kolejnym prelegentem był prof. dr hab. Zdzisław Noga z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Mówił o Dębicy i okolicach na mapach. O nazwiskach mieszkańców powiatu dębickiego z kolei referował Leszek Połomski. Wśród wykładowców był również Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W swojej prezentacji skupił się na znaczeniu stanowisk archeologicznych dla rozwoju badań nad historią regionu. Marzena Baum-Gruszowska, szefowa Muzeum Regionalnego w Pilźnie z kolei mówiła o dualizmie kulturowym ziemi dębickiej i świadomości jego dziedzictwa. Ostatnim prelegentem był Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy, historyk i prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W swojej prezentacji przedstawił synergię działań lokalnych w trosce o pamięć i dziedzictwo.

W ramach obchodów jubileuszu otwarte zostały dwie stałe wystawy w Muzeum Regionalnym pt. „Dębica – Portret miasta i jego mieszkańców 1358-1939″ oraz „Ziemia dębicka w pradziejach i wczesnym średniowieczu”.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.