Previous
Next

Noc Muzeów w Pilźnie

Muzeum Regionalne w Pilźnie serdecznie zaprasza na tegoroczną Noc Muzeów 20 maja 2023 r. W tym roku nie tylko pasjonaci historii regionalnej, ale także miłośnicy muzyki tradycyjnej i lokalnego folkloru znajdą coś dla siebie. W muzealne święto zostanie otwarta najnowsza wystawa czasowa pt. „Głośno i z przytupem. Dawne instrumenty ludowe w kontekście życia wsi na ziemi pilźnieńskiej”.
Instrumenty muzyczne stanowią szczególną grupę wśród przejawów kultury ludowej. Wyjątkowa ich pozycja wynika z faktu, iż będąc wytworem ludowego rękodzieła, służą kulturze duchowej – muzyce. To właśnie one będą głównym bohaterem najnowszej ekspozycji czasowej muzeum pilźnieńskiego – instrumenty jako świadectwo tradycji, obyczajowości, obrzędowości i duchowości mieszkańców ziemi pilźnieńskiej. Gatunki instrumentów typowe dla tej części Rzeszowszczyzny – skrzypce, basy, liry korbowe, jargotki, bębny, cymbały, czy harmonie, muzykowanie w ramach kapeli, a wszystko to ukazane w kontekście dawnej codzienności mieszkańców wsi, świąt kalendarzowych i obrzędów – tych aspektów życia, w których muzyka i śpiew były nieodłącznym towarzyszem.

Wernisaż wystawy – 20 maja 2023 r. o godz. 17:00.
Na zwiedzających w tę noc czekają drobne upominki tradycyjne przysmaki kuchni regionalnej, a także loteria fantowa dla najmłodszych zwiedzających.

W programie:
16. 30 – pierwsza część koncertu Kapeli Ludowej „Pilźnianie”
17:00 – wernisaż wystawy „Głośno i z przytupem …. „
17:40 – druga część koncertu Kapeli Ludowej „Pilźnianie”
W trakcie koncertowania kapeli, także będzie można zwiedzać muzealne ekspozycje stałe i czasowe. Muzeum będzie w ten wieczór otwarte do godz. 24:00.
Zapraszamy!

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.