Previous
Next
Previous
Next

„SOWIECI DO DOMU ” – zdjęcie z Dębicy na kopercie Poczty Polskiej

W drugiej połowie lat 80 – tych (trudno jest już dziś ustalić dokładny rok) pod osłoną nocy z 16 na 17 września na elewacji Szkoły Podstawowej Nr 1 w Dębicy powstał napis wykonany pędzlem i biała farbą o treści „SOWIECI DO DOMU 17 IX 39”.

Budynek szkoły zlokalizowany jest naprzeciwko placu Gryfitów przy którym w pałacu Raczyńskich siedzibę miał Sąd oraz Prokuratura Rejonowa oraz niecałe 200 metrów od Domu Seniora przy placu Mikołajkowów gdzie siedzibę miał Komitet PZPR. Okolica ta była w tym czasie mocno patrolowana przez patrole Milicji Obywatelskiej po tym jak wcześniej na elewacji komitetu powstał napis „babylon is fallen”.

Fot. Andrzej Kwiatek

Ten, choć popełniony w dobrej wierze, chuligański czyn spełnił swoją rolę. Uczniowie szkoły dopytywali zdezorientowanych nauczycieli co oznacza ta data i napis.

Rankiem 17 września, wykorzystując nieuwagę patrolu MO obserwującego okolicę, wykonane zostały zdjęcia napisu przez mojego brata Andrzeja Kwiatka w towarzystwie Roberta Rachwała i Wiesława Orzecha. Następnie w domowych (piwnicznych) warunkach wykonano kilka odbitek i sprawa poszła w zapomnienie. Kilka lat temu przeglądając stare negatywy natrafiłem na te zdjęcia. Zamówiłem odbitki, zeskanowałem i wrzuciłem na FB na rocznicę 17 września. I w zasadzie na tym można by zakończyć.

Fot. Andrzej Kwiatek

W sierpniu bieżącego roku skontaktowała się ze mną Pani Honorata Kuraszkiewicz z Działu Produktów i Usług Filatelistycznych Poczty Polskiej z prośbą o zgodę na publikację zdjęcia. Zdjęcie rozprzestrzeniło się w internecie i zwróciło uwagę grafika. Po konsultacji z autorem fotografii zgoda została udzielona. W ten sposób mikroskopijny fragment z historii Dębicy znalazł się wydawnictwie Poczty Polskiej.

Janusz Kwiatek

Okolicznościowa karta pocztowa i znaczki pocztowe: 30. rocznica wycofania wojsk sowieckich z Polski wprowadzone zostaną do obiegu 17 września 2023 roku

autor projektu: Poczta Polska S.A.
liczba znaczków: 1
arkusz sprzedażny: 6 znaczków
wartość: 4,60 zł
nakład: 120 000 szt.
technika druku: rotograwiurowa
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 17 września 2023 r.

Fot. Poczta Polska

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.