Previous
Next

Zobacz jak wyglądał dębicki Rynek przez ostatnich 100 lat – ZDJĘCIA

Dzisiejszy Rynek w Dębicy należy do jednych z największych jakie są w miastach w promieniu 150 kilometrów,  nie licząc Rynku w Krakowie. Zapraszamy na sentymentalną podróż pokazującą dębicki Rynek na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Dębicki Rynek, pocztówka

Dębicki Rynek jest typowym rynkiem galicyjskim. W okresie między pierwszą i druga wojną światową na rynku odbywał się targ, przyjeżdżali kupcy furmankami, dlatego na rynku nie było zbyt wiele zieleni, żeby furmanki ciągnięte przez konie miały możliwość swobodnego przejazdu przez rynek. Nieco inny wygląd dębicki rynek zyskał w okresie tuż przed II wojną światową, kiedy to na rynku pojawiło się dużo zieleni, klomby i mała architektura.

Po II wojnie światowej, w 1953 roku na dębickim Rynku stanął „Karolek” . Towarzyszył dębiczanom przez blisko 40 lat. Dębicki Rynek był wówczas oazą zieleni: dużo krzewów, drzew, trawników, ławeczki na których przysiadali starsi panowie i mamy z dziećmi.

Pod kamiennym pomnikiem żołnierza Armii Czerwonej, trzymającego w ręku pepeszę przez większość dębiczan nazywanego „Karolkiem” umawiała się młodzież. I tak było przez blisko 40 lat kiedy to na początku lat ’90 XX wieku „Karolek” został usunięty z Rynku i przeniesiony na dębicki cmentarz żołnierzy radzieckich.

Gruntowną przebudowę przeszedł dębicki Rynek w 2001 roku. Podczas prowadzonych wówczas prac budowlanych związanych z rewitalizacją i gruntowną przebudową Rynku ujawniono na nim szczątki radzieckich żołnierzy pochowane tutaj po wyzwoleniu. Odkopane ludzkie szczątki  zostały przejęte przez dębicką prokuraturę, która przekazała je do zbadania w Krakowie.

Podczas prowadzonej 22 lata temu rewitalizacji Rynku wycięto znaczną część zieleni, większość Rynku wybrukowano i postawiono dwie fontanny. W 2006 roku postawiona została na Rynku muszla koncertowa. Stworzony wówczas wygląd Rynku trwa do dzisiaj.

Od kilku lat mówi się o przebudowie dębickiego Rynku. Jak Państwo wyobrażają sobie jego nowy wygląd? Czy powinien to być plac wyłożony kostką czy bardziej przypominać śródmiejski park ?

Dyskusja na FB

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.