123 złożone dotychczas wnioski na świadczenie Mama 4 + w powiecie dębickim - ziemiadebicka.pl

123 złożone dotychczas wnioski na świadczenie Mama 4 + w powiecie dębickim


Do dzisiaj, 13 marca, do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który swoją działalnością obejmuje region dębicki zostały złożone przez kobiety z terenu powiatu dębickiego 123 wnioski w ramach uruchamianego właśnie programu Mama 4 +.

Jak informuje nas Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim w tym gronie jest na razie pięć kobiet, które urodziły więcej niż dziesięcioro dzieci.
Po dokumenty poświadczające urodzenie dzieci kobiety zgłaszają się do Urzędów Stanu Cywilnego gmin i miast.

“Od 20 lutego zaobserwowaliśmy znacznie większą liczbę zgłaszających się do nas kobiet, które wnioskują o wydanie odpisu aktu urodzenia wszystkich dzieci, które urodziły. Dotychczas takich pań zgłosiło się do nas blisko 130. Są to mamy z terenu całego powiatu dębickiego, które urodziły swoje dzieci w Dębicy. W tym gronie znalazła się jedna mama piętnaściorga dzieci i jedna mama, która urodziła jedenaścioro dzieci” – mówi Bernadetta Rusin, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Dębicy.

Jak podkreśla Bernadetta Rusin obecnie w związku z bardzo dużą liczbą wniosków na wydanie odpisu aktu urodzenia trzeba czekać około 7 dni. W przypadku, kiedy kobieta urodziła kilkoro dzieci i np. troje spośród nich urodziło się w Dębicy, a jedno np. w Rzeszowie USC w Dębicy występuje do USC w Rzeszowie o przesłanie odpisu aktu urodzenia i to również może wydłużyć czas oczekiwania na odbiór tego dokumentu.

Na chwilę obecną trudno określić, jaka będzie ostateczna liczba osób z terenu powiatu dębickiego uprawnionych do pobierania świadczenia Mama 4 +.