Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Protest wędliniarzy pod Sejmem

sejmKilkaset  osób, głownie z Podkarpacia i Małopolski, rozpoczęło dzisiaj rano  protest-happening pod budynkiem Sejmu. Ma on zwrócić uwagę rządu na ich  problem. Przyjechali także między innymi przedstawiciele firmy Taurus  pana Stanisława Jarosza z Pilzna i z Masarni z Góry Ropczyckiej.
Przez cały czas odbywa się pokaz wyrobów wędliniarskich wraz z degustacją. Organizatorem happeningu jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Wyrobów Wędzonych Tradycyjnie.
Protest jest wynikiem niekorzystnego dla Polski rozporządzenia, które ma wejść w życie we wrześniu 2014 roku. Wprowadzenie restrykcyjnych unijnych ograniczeń zawartości substancji smolistych w wędlinach (z 5 do 2 mg na 1 kg), według szacunków Stowarzyszenia spowoduje znikniecie z rynku wielu produktów regionalnych oraz firm i przedsiębiorstw wędliniarskich. Bez wątpienia załamie się także lokalne przetwórstwo mięsa i mały przydomowy chów trzody w rozdrobnionych podkarpackich i małopolskich gospodarstwach.
Podczas protestu głos zabrali przeciwni wprowadzeniu rozporządzenia posłowie PiS, m.in. europoseł Tomasz Poręba i poseł Jan Warzecha.
Poniżej treść oświadczenia złożonego w Sejmie przez posła Jana Warzechę w sprawie substancji smolistych w wyrobach wędliniarskich:

Oświadczenie w sprawie zawartości substancji smolistych w żywności

 
Pani Marszałek! Wysoka Izbo!
Niniejsze oświadczenie poselskie pragnę poświęcić kwestii nowych wymogów unijnych dotyczących zawartości substancji smolistych w żywności.
Od września 2014 roku w krajach Unii Europejskiej obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące zawartości substancji smolistych w żywności. Będą one szczególnie niekorzystne dla polskich przedsiębiorców zajmujących się produkcją wędlin wędzonych metodami tradycyjnymi, o czym sami wielokrotnie już alarmowali. Dopuszczalny poziom benzoapirenu, który dotychczas wynosił 5 mikrogramów na 1 kilogram, od września będzie mógł wynosić maksymalnie 2 mikrogramy.
Sytuacja jest bardzo napięta również na Podkarpaciu, gdzie wielokrotnie interweniowałem w tej sprawie, pisząc interpelację, występując podczas posiedzeń Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W interesie producentów branży wędliniarskiej dynamicznie działał także w Parlamencie Europejskim Tomasz Poręba. Na zaproszenie europosła do Dębicy 5 maja 2014 roku przyjechał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podczas swojego przemówienia podkreślał, jak dużym ciosem dla małych i średnich producentów będzie wprowadzenie restrykcyjnych norm. Alarmował, że jeśli rząd, tak jak do tej pory nie zrobi nic, by pomóc zakładom wędliniarskim, te wkrótce upadną i zaczną masowo zwalniać pracowników. Ponadto, co bardzo istotne – pozbawią nie tylko mieszkańców Polski, ale także Europy możliwości kupowania tradycyjnych, wędzonych, wbrew pozorom – wcale nie szkodliwych – a przede wszystkim: smacznych wyrobów mięsnych, tak charakterystycznych dla wielu regionów Polski.
Do września pozostało już bardzo niewiele czasu, a dopiero nie tak dawno okazało się, że w Parlamencie Europejskim praktycznie nikt nie wiedział o naszym problemie. Dzięki działaniom posła Tomasza Poręby, odpowiednie komisje europejskie zaczęły interesować się trudnościami polskich firm wędliniarskich. W dalszym ciągu sprawa wymaga jednak dyskusji i poszukiwania rozwiązań, dlatego wspólnymi siłami musimy zrobić wszystko, by nie zaprzepaścić naszego regionalnego potencjału, który tkwi w tradycyjnych wędzonych produktach żywnościowych.
źródło. strona internetowa posła Jana Warzechy

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.