Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Uroczystość odsłonięcia pomnika Jana Stanisława Cyganiewicza ps. „Zbyszko”

Jodłówa20 września 2014 roku w Jodłowej – Wisowej odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Jana Stanisława Cyganiewicza ps. „Zbyszko” – zapaśnika o międzynarodowej sławie urodzonego w Wisowej.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście:
Grzegorz Brudziński – v-ce prezes ds. sędziowskich i kontaktów zagranicznych Polskiego Związku Zapaśniczego.
Zapaśnicy: Józef Lipień /srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980 r. oraz mistrz świata z 1973 r./, Jan Michalik /srebrny medalista mistrzostw świata z 1973 r. oraz mistrz Europy z roku 1972 i 1973/, Czesław Korzeń /medalista mistrzostw Polski, reprezentant Polski, wieloletni trener sekcji zapasów w klubie sportowym Wisłoka Dębica/, Adam Rudyk.
Stanisław Samborski – projektant i wykonawca pomnika, poczet sztandarowy KS Wisłoka Dębica, radni i sołtysi gminy Jodłowa na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Jodłowa Stanisławem Kapłonem, Wójt Gminy Jodłowa Robert Mucha, Z-ca Wójta Gminy Jodłowa Dorota Krzyżak, ks. dr Julian Kapłon, ks. Łukasz Pukło, dyrektorzy szkół, rada sołecka sołectwa Wisowa na czele z sołtysem Ryszardem Pacaną, nauczyciele, rada szkoły i rady klasowe SP nr 3 w Jodłowej – Wisowej, mieszkańcy Wisowej i okolicznych miejscowości.
Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się okolicznościowym przemówieniem Wójta Gminy Jodłowa Roberta Muchy, który powiedział:
„Szanowni Goście, Drodzy Mieszkańcy!
Witam wszystkich zebranych w tym szczególnie ważnym dla naszej gminy dniu. Dziś wspólnie uczcimy pamięć jednego z najwybitniejszych synów naszej ziemi, którego nazwisko od ponad 100 lat znane jest w całym kraju, a także i na świecie. Cieszy ogromnie, że tak licznie przybyli państwo na tę uroczystość.
Kochani, pomniki są znakami czasu i historii. Stawiamy je w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń, aby uczcić w ten sposób pamięć o kimś ważnym. Dziś jesteśmy tu aby uczcić pamięć naszego rodaka, dzięki któremu społeczność nasza trafiła na karty historii światowego sportu.
Cieszę się, że to właśnie mnie przypadło w udziale wygłoszenie kilku słów na temat Jana Stanisława Cyganiewicza znanego pod pseudonimem Zbyszko. Urodził się on 1 kwietnia 1880 r. w Jodłowej. Był polskim zapaśnikiem o międzynarodowej sławie, zarówno w walce klasycznej jak i w stylu wolno-amerykańskim. Jego ojciec był leśniczym, dzięki czemu Cyganiewicza charakteryzowała duża sprawność fizyczna, którą zdobył pracując w lasach na Wisowej i w jej okolicach. Pomimo dużej siły i talentu do podnoszenia ciężarów skłaniał się on raczej do form ruchu polegającego na rąbaniu drewna, podnoszeniu dużych ciężarów i rzucaniu nimi na łonie natury. Po zakończeniu szkoły podstawowej naukę kontynuował w gimnazjum w Jaśle, a następnie wyjechał do Stanisławowa. Po zdaniu matury rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pod kierunkiem trenera Władysława Pytlasińskiego, Zbyszko zaczął występować na arenie cyrku w Wiedniu, uzyskując w wieku 23 lat opinię świetnego atlety. Jednak rozpoczynająca się kariera zmusiła Cyganiewicza do przerwania studiów. W 1924 r. wyemigrował on do Stanów Zjednoczonych, które stały się jego drugą ojczyzną aż do śmierci, ale o Polsce i rodzinnej ziemi nigdy nie zapomniał. Był poliglotą, a oprócz języka polskiego płynnie znał 11 innych języków obcych.
Największymi sukcesami Zbyszka Cyganiewicza było trzykrotne zdobycie tytułu zawodowego mistrza świata w zapasach w stylu klasycznym: w Paryżu (w 1906r.), w Nowym Jorku dwukrotnie (w 1921r. i w 1922r.) oraz na mistrzostwach świata w stylu wolnoamerykańskim w Filadelfii (w 1925r.). Nasz rodak był jednym z najwybitniejszych zapaśników w swoich czasach. Zmarł on w 1967 r. w Stanach Zjednoczonych w stanie Missouri.
Zbyszko Cyganiewicz syn Ziemi Jodłowskiej swoimi sukcesami zaimponował wielu młodym ludziom. W jego ślady poszli wybitni zapaśnicy m.in. Stanisław Krzesiński, Janusz Urbanik, Roman Wrocławski, Andrzej Supron, Andrzej Głaz, Andrzej Wroński oraz nasi olimpijczycy, mistrzowie świata z powiatu dębickiego: Józef Lipień, Jan Michalik i Czesław Korzeń. Nie zapomnijmy również o zawodnikach reprezentujących barwy Wisłoki Dębica Adamie i Mariuszu Furgał pochodzącym z Dębicy, których korzenie też wywodzą się z Jodłowej.
Nasz Zbyszko, który pochodzi z tych malowniczo położnych okolic Pogórza Ciężkowickiego wpisał się na nieosiągalne dla wielu z nas wyżyny. Zbyszko Cyganiewicz i dziś jest przykładem zarówno dla młodzieży dla sportowców jak i dla starszych.
Pragnąc uczcić tą świetną postać, dzisiaj dokonamy odsłonięcia pomnika poświęconego Janowi Stanisławowi Cyganiewiczowi.
Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować wykonawcy panu Stanisławowi Samborskiemu. Dziękuję również wszystkim osobom, które swoim zaangażowaniem i pracą wniosły wkład w powstanie tego pomnika.
Niechaj ten pomnik służy kultywowaniu pamięci o wielkim Synu Wisowej i Ziemi Jodłowskiej, a dla młodych niech będzie zachętą dla dbania o wysoki poziom własnej tężyzny fizycznej w poczuciu przywiązania do Ojcowizny i kraju ojczystego”.
Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał Wójt Gminy Jodłowa Robert Mucha, a uczniowie SP nr 3 w Jodłowej – Wisowej złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem.
Następnie zaprezentowano okolicznościowy montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów tutejszej szkoły. Kolejnym punktem programu był pokaz walk zapaśniczych w wykonaniu zawodników Wisłoki Dębica: Adama Furgała i Marcina Nykla pod kierunkiem trenera Ryszarda Koniecznego. Po pokazie aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych z Trzebini zaprezentowali spektakl „Lampa Aladyna” oraz poprowadzili program animacyjny dla dzieci pt. „Wyspa Piratów”. Na zakończenie do tańca przygrywał zespół „Tigers”.
Relację z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie iTV Południe :http://www.itvpoludnie.pl/wiadomosci/W-Jodlowej-odslonieto-Pomnik-Jana-Stanislawa-Cyganiewicza,2161/
źródło. UG Jodłowa

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.