Previous
Next
Previous
Next

1287 ludzi wielkiego serca – Wszystko dla Gabrysi

DSC038521099 osób w Dębicy i 188 osób w Pilźnie zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego podczas przeprowadzonej 25 i 26 października akcji poszukiwania bliźniaka genetycznego dla 9-letniej Gabrysi chorej na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Dębiczanie tłumnie odpowiedzieli na apel taty Gabrysi o rejestrację w bazie dawców szpiku. Tego dnia długo nie zapomną wszyscy, którzy w niedzielę przyszli do Domu Kultury Mors.
Akcja rejestracji dawców szpiku kostnego rozpoczęła się w DK Morsy w niedzielę o godz. 11.00. Już na starcie akcji na korytarzu domu kultury ustawiła się kolejka chętnych do rejestracji i z każdą minutą przybywali kolejni. Ponad 25 wolontariuszy zajmujących się przeprowadzaniem rejestracji dawców non stop rejestrowało kolejnych chętnych w bazie dawców szpiku wypełniając uprzednio ankiety. Po przeprowadzonej rejestracji potencjalnym dawcom pobierana była przez jedną z 7 pielęgniarek, które uczestniczyły w akcji próbka krwi. Rejestracja w bazie i pobranie próbki krwi trwały zaledwie 10-15 minut. Potem może nieco dłużej, bo chętnych do pomocy Gabrysi i zarejestrowania się jako dawcy było tak wielu, że trzeba było czekać w kolejce zarówno do rejestracji jak i poboru krwi.
Podczas niedzielnej akcji odbywało się szereg występów, koncertów i innych wydarzeń towarzyszących Dniowi Dawcy Szpiku. Dla Gabrysi w spektaklu „O biedronce Klarze” wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, zatańczyli Mali Iglopolanie i tancerze z Soul Dance, a swoje wokalne umiejętności zaprezentowały dzieci z Estrady Dziecięcej oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy. Dla Gabrysi zaśpiewali Luiza Ganczarska – uczestnik Must Be The Music i Kacper Leśniewski – uczestnik The Voice of Poland. Świetny występ zaprezentowała grupa SAFO oraz członkowie Vocal Studio.
Chociaż oficjalnie rejestracja dawców miała zakończyć się o 17.00 rejestrowano do ostatniej osoby chcącej zarejestrować się w bazie dawców i pomóc Gabrysi i innym czekającym na przeszczep od dawcy niespokrewnionego. Jedna z ostatnich osób rejestrowała się już po godzinie 18.00
„Emocje powoli opadają i dochodzi do nas to co się wydarzyło 25 października w Pilźnie  i 26 października w Dębicy  liczba 1287 osób , które przyszły i świadomie zarejestrowały się w jako potencjalni DAWCY szpiku i komórek macierzystych – wywołuje wzuszenie na naszych twarzach… Miło było patrzec na kolejki ustawiają sie do rejestracji. Od samego poczatku, kiedy zdecydowałyśmy się zorganizować akcję szukania bliźniaka genetycznego Gabrysi pod nazwą „POMÓŻ GABRYSI I INNYM” – mocno wierzyłyśmy w moc ludzkiej wrażliwości… i nie zawiodłyśmy się!  Lista osób, które zaangażowały się w zorganizowanie całej akcji jest wręcz nieskończona … Wszystkim i każdemu z osobna bardzo dziękujemy!!!  Od  DKMS usłyszałyśmy po akcji  komentarz, że to ewenement na skalę światową. Tym bardziej, że akcja zorganizowana została w ciągu zaledwie dwóch tygodni.  Wierzymy, że każdy drobny gest wpłynie pozytywnie na zdrowie i samopoczucie Gabrysi i to jest najważniejsze. Dawcy będziemy szukac dalej i akcja już przekroczyła granice Polski – 2 listopada odbędzie się w Chicago w Kościele Saint Constance, 5843 W.Strong St. O kolejnych działaniach będziemy informowały na bieżąco” – mówią Małgorzata Lipińska i Monika Feherpataky, inicjatorki i  koordynatorki  akcji.

Fot. ziemiadebicka.pl, Małgorzata Lipińska, Mateusz Lipiński

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.