Previous
Next
Previous
Next

Piętnastolecie Muzeum Szkolnego

1.Archiwalne fotografie i stuletnie pianino szkolneW tym roku mija piętnaście lat od powstania w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy Muzeum Szkolnego. Inicjatorką jego powstania i opiekunem była zmarła w grudniu 2014 roku, kierująca szkolną biblioteką, Lidia Górka. Jak sama mówiła o muzeum: „(…) powstało z myślą o wszystkich absolwentach, którzy raz jeszcze chcą usiąść w starej szkolnej ławie i powspominać dawne lata, czasy, w których jedynym zmartwieniem były ślady atramentu na palcach”.
I właśnie stare, przedwojenne elementy wyposażenia: ławki, tablica, regały biblioteczne, pianino, pomoce dydaktyczne, które przetrwały do naszych czasów stały się muzealną ekspozycją przypominającą nie tylko o przeszło stuletniej historii szkoły ale mówiącej wiele o historii samej Dębicy i całego regionu. Do najciekawszych zbiorów Muzeum Szkolnego należą przede wszystkim archiwalia: liczne fotografie, pocztówki, szkolne świadectwa, dokumenty oraz liczący ponad 900 pozycji stary księgozbiór, pochodzący jeszcze z przedwojennej, szkolnej biblioteki.
Przez te kilkanaście lat swojego istnienia Muzeum Szkolne stało się miejscem chętnie odwiedzanym przez młodzież z wielu podkarpackich szkół nie tylko w ramach lekcji bibliotecznych, ale także przy okazji różnorakich wystaw, sesji i konferencji naukowych. Rokrocznie odwiedzała je także przyjeżdżająca do dębickiego I LO na organizowane przez panią Ludmiłę Stelmach-Kołodziej spotkania, młodzież z Izraela.
15 czerwca 2015 roku odbędzie się rocznicowa sesja naukowa „Galicyjskie regionalizmy. Wokół muzeów szkolnych i ich roli w procesie dydaktycznym oraz promocyjnym”, w której udział wezmą: dr Maria Stinia oraz dr Tomasz Pudłocki z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr Izabela Wodzińska z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, mgr Jakub Pawłowski z Muzeum Regionalnego w Lubeni oraz mgr Arkadiusz S. Więch z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Patronat medialny nad sesją objęły: „Ziemia Dębicka” oraz „Podkarpacka Historia”.
Arkadiusz S. Więch

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.