Previous
Next

Gościnne Bielowy i Strzegocice

14107645_1134807096584399_4375006420563778642_oW gminie Pilzno tradycja dożynkowa ma się znakomicie, co potwierdziły tegoroczne obchody święta plonów. Z kościoła w Bielowach na stadion w Strzegocicach przejechał barwny i rozśpiewany korowód, w którym przewieziono aż 18 wieńców dożynkowych, wykonanych z dbałością o najmniejsze detale.
– Ci barwnie ubrani młodzi ludzie dowodzą, że w gminie Pilzno ta tradycja jest szanowana i rozwijana – zauważył poseł Zdzisław Gawlik, który wspomniał również słowa ks. Grzegorza Nowaka, jakie padły podczas uroczystego nabożeństwa w kościele w Bielowach.
– Mam marzenie, żeby żaden z mieszkańców tej gminy nie musiał wyruszyć w świat w poszukiwaniu chleba, tak jak było to w przypowieści zaprezentowanej przez księdza Grzegorza Nowaka – powiedział poseł. W dożynkach uczestniczył także poseł Jan Warzecha, który odczytał list od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz wręczył okolicznościowe noty starostom dożykowym.
W tym roku chleb na ręce burmistrz Pilzna Ewy Gołębiowskiej przekazali Lucyna Papiernik oraz Bolesław Czyżowski.
– Dożynkowy bochen chleba jest powodem do domu i radości. Kojarzy się ze wszystkim, co najlepsze i najpiękniejsze w życiu, a mianowicie z miłością – dzieląc się chlebem, symbolicznie obdarowujemy kogoś cząstką naszego serca. Dziś taką cząstką dzielą się z nami rolnicy, za co jesteśmy bardzo wdzięczni i darzymy szacunkiem rolników – zaznaczyła Ewa Gołębiowska. – Rolnikom należą się podziękowania za solidną i ciężką pracę, która nie jest zawsze godnie doceniana – dodał Andrzej Reguła, starosta powiatu dębickiego.
W dożynkach wzięli udział również przedstawiciele Marszałka Województwa, okolicznych samorządów, goście z zaprzyjaźnionego Karczewa i wiele innych osób, na czele z mieszkańcami gminy. Dopisała frekwencja, jak i pogoda. Atrakcji nie brakowało. Rodzinne konkursy, występy artystyczne, liczne stoiska – to tylko wycinek z dożynek. Podczas imprezy wyłoniono również mistrzów rodeo – zwyciężył Grzegorz Wnęk przed Kamilem Wnękiem i Sylwestrem Wnękiem. Z kolei największą ilość mleka udoił Jacek Podlasek, wyprzedzając Andrzeja Dziedzica i Ryszarda Kolaka.
Wydarzenie było też okazją do złożenia podziękowań Ewie Lewek. Założycielka Krakowskiego Kredensu przechodzi bowiem na zasłużoną emeryturę. Firma Taurus okazała wdzięczność za wieloletnią współpracę i promocję wyrobów z Pilzna. Całość dopełnił koncert gwiazdy wieczoru, czyli zespołu Masters.
– Wierzymy, że dożynki zorganizowane przez Bielowy i Strzegocice będą długo wspominane z radością i z nutą tkliwości – powiedziała radna Beata Soprych, wspierana w ogranizacji imprezy przez sołtysów Tadeusza Golębę (Bielowy) oraz Małgorzatę Hebdę (Strzegocice).
źródło;Gmina Pilzno

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.