Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Na Stary Cmentarz w Dębicy wrócą anioły

kwesta-20151102194320Już tylko kilka dni pozostało do Dnia Wszystkich Świętych. Podobnie jak w latach ubiegłych na dębickich nekropoliach prowadzone będą kwesty z których fundusze przeznaczone zostaną na renowację zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu w Dębicy i na upamiętnienie bohaterów Podziemia Niepodległościowego z lat 1939-1963.

Na Starym Cmentarzu przy ul. Cmentarnej w Dębicy 1 listopada już po raz czternasty w godzinach od 8.00 – do 17.00 przeprowadzona zostanie przez członków Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem

Na Starym Cmentarzu kwestuje m.in. Szczepan Mroczek, radny Rady Miejskiej w Dębicy
Na Starym Cmentarzu kwestuje m.in. Szczepan Mroczek, radny Rady Miejskiej w Dębicy

w Dębicy kwesta z której dochód zostanie przeznaczony na odnowienie zabytkowych nagrobków i alejek na tej najstarszej dębickiej nekropolii.

Jak mówi Wirginia Lis, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem warto angażować się w takie przedsięwzięcia i wspierać chociażby przysłowiowym groszem prowadzone kwesty. „W ubiegłym roku udało się nam zebrać około 15 tysięcy złotych w ciągu 2 dni kwesty. Rozdaliśmy blisko 2000 ulotek zawierających informacje o pracach jakie prowadzimy na cmentarzu i naszych planach. W ubiegłym roku za kwotę 25 tysięcy złotych odnowiliśmy grób rodziny Wajsów w którym spoczęło ośmioro dzieci z tej rodziny. Udało się także odnowić trzy alejki na starym cmentarzu” – mówi Wirginia Lis.

Na Starym Cmentarzu kwestowali w latach ubiegłych m.in. burmistrz Mariusz Szewczyk, Przemysław Wojtys i Szczepan Mroczek
Na Starym Cmentarzu kwestowali w latach ubiegłych m.in. burmistrz Mariusz Szewczyk, Przemysław Wojtys i Szczepan Mroczek

Tegorocznym celem członków Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem jest sprowadzenie na stary cmentarz odnowionych figur aniołów, które przez dziesiątki lat stały przy kaplicy Raczyńskich.

Kaplica Raczyńskich została wzniesiona w 1880 r. w stylu neogotyckim. Pochowani zostali w niej : Anna Elżbieta z Radziwiłłów Raczyńska, syn Karol Edward Raczyński oraz synowa Karolina Oettingen-Wallerstein.

„ W chwili obecnej figury aniołów strzegące wcześniej kaplicy grobowej Raczyńskich znajdują się w pracowni artystki rzeźbiarki w Tarnowie i są już gotowe do odbioru po renowacji. Pochodzą one z XIX wieku i teraz mają zostać umieszczone przy kaplicy grobowej Nagawieckich” – mówi Wirginia Lis.

Kaplica grobowa Nagawieckich jest drugą najstarszą kaplicą grobową na cmentarzu parafialnym w Dębicy. Wzniesiona została w 1896 r. w czasie rozbudowy cmentarza i do 1998 r. odgrywała rolę kaplicy przedpogrzebowej. Pochowani zostali w niej Leon i Anna Nagawieccy.

Druga kwesta będzie prowadzona 1 listopada od godziny 8.00 na Cmentarzu Wojennym również przy ul. Cmentarnej, który jest położony w sąsiedztwie Starego Cmentarza. Organizatorem kwesty jest Fundacja Kazimierza Wielkiego „Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. W Dębicy kwestę będą jak w latach ubiegłych przeprowadzali członkowie lokalnej organizacji „Dębiccy Patrioci”.

„Celem zbiórki podobnie jak w roku ubiegłym jest propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963, głównie Żołnierzy Wyklętych. Pozyskane fundusze są przeznaczane m.in. na budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych, organizację edukacyjnych i popularnonaukowych wykładów i spotkań z historykami i kombatantami oraz organizację uroczystości rocznicowych i pokazów grup rekonstrukcyjnych” – mówi Magda Barszcz z Dębickich Patriotów.

Z pozyskanych funduszy finansowane są także marsze i rajdy pamięci, koncerty, konkursy tematyczne, malowidła ścienne – murale, sesje historyczne, opracowywane i wydawane dokumenty źródłowe Dowództwa NSZ, które będą służyły historykom, studentom, badaczom, publicystom i dziennikarzom w dalszym badaniu historii. Produkowane są także filmy dokumentalne o losach żołnierzy podziemia niepodległościowego z przeznaczeniem do wykorzystania w szkołach oraz przygotowywane i wydawane oraz nieodpłatnie rozprowadzane po szkołach, bibliotekach i wśród młodzieży broszury popularnonaukowe i edukacyjne.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.