25 kwietnia w Zespole Szkół Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy odbył się IX Dzień Kariery pod patronatem Starosty Powiatu Dębickiego. W roku złotego jubileuszu „Kopernika” Dzień Kariery przebiegał pod hasłem: „ Kształcenie zawodowe drogą do zatrudnienia na rynku pracy.”
Celem przygotowanej z tej okazji konferencji była pomoc w podejmowaniu odpowiedzialnych i świadomych wyborów edukacyjno – zawodowych gimnazjalistów, ukazanie im wartości pracy, przedstawienie wymagań współczesnych pracodawców. Celem było również ukazanie korzyści z podjęcia nauki w szkole branżowej i technikum a w konsekwencji wzmocnienie prestiżu kształcenia zawodowego.
Prelegentami podczas konferencji byli:
– Zbigniew Sroczyński , Wicedyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy –„ Kształcenie zawodowe w powiecie.”
– Ewa Bachta – Firma MP- Trans – „ Spedycja, logistyka – nowoczesna branża z przyszłością.”
– Piotr Bassara – Restauracja Steakhouse w Dębicy – „ Kucharz – od ucznia do artysty.”
– Roman Bukowski – Cukiernia Roman Bukowski – „ Cukiernik, piekarz – poezja smaku w zawodzie.”
– Marek Muzyka – Firma INTER TYRES Sp. z o.o. – „ Mechanik pojazdów samochodowych – fachowiec potrzebny od zaraz.”
W bardzo ciekawych wystąpieniach goście podkreślili atuty kształcenia w szkołach zawodowych oraz przedstawili zawody, które reprezentują.
Atrakcją Dnia Kariery był pokaz fryzur wieczorowych oraz makijaży przygotowany przez uczniów klas I, II i III technikum usług fryzjerskich, pod czujnym okiem nauczyciela przedmiotów fryzjerskich pani Beaty Krupy. Konferencję prowadziła doradca zawodowy Anna Depa.
ZS Nr 4 w Dębicy od dziesiątków lat współpracuje z pracodawcami prowadząc kształcenie dualne, realizowane w szkole i u pracodawcy. W chwili obecnej szkoła współpracuje z blisko siedemdziesięcioma pracodawcami.
„Posiadając wieloletnie doświadczenie w tym obszarze mamy pewność, że jest to najlepszy sposób na zdobycie zawodu atrakcyjnego na rynku pracy. Aby zacieśnić i rozszerzyć zakres współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Nr 4 a pracodawcami, rozpoczęto podpisywanie porozumień pomiędzy stronami” – mówi Anna Depa.
Przekazana na konferencji wiedza o tym, na który z zawodów jest zapotrzebowanie, będzie bardzo przydatna w podejmowaniu trafnych decyzji edukacyjno – zawodowych przez gimnazjalistów. W trakcie Dnia Kariery zostały również przedstawione wyniki powiatowego konkursu „Praca moich marzeń” skierowanego do uczniów klas siódmych szkół podstawowych i gimnazjów.
Na podstawie informacji Zespołu Szkół Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy