Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

34 – letni mieszkaniec Nagoszyna z zarzutem znęcania się nad rodzicami i wymuszenia rozbójniczego wobec matki

Prokuratura Rejonowa w Dębicy nadzoruje śledztwo przeciwko 34 – letniemu mieszkańcowi Nagoszyna Mirosławowi R. któremu zarzuca się m.in. znęcanie nad rodzicami oraz wymuszenie rozbójnicze wobec matki.

W dniu 30 stycznia 2019 r. w godzinach wieczornych funkcjonariusze Posterunku Policji w Żyrakowie zostali poinformowani o awanturze, jaką wszczął będący pod wpływem alkoholu Mirosław R., w czasie pobytu u jednego z sąsiadów w miejscowości Nagoszyn. W wyniku podjętej interwencji Mirosław R. został zatrzymany do wytrzeźwienia. W związku z zaistniałym zdarzeniem funkcjonariusze Policji dokonali rozpytania członków najbliższej rodziny Mirosława R. na temat jego dotychczasowego trybu życia, a przede wszystkim przestrzegania przez niego porządku prawnego. W trakcie rozmowy przeprowadzonej w dniu 31 stycznia 2019 r. z matką Mirosława R. funkcjonariusze Policji wdrożyli w rodzinie procedurę niebieskiej karty, przyjęli zawiadomienie o przestępstwie oraz skierowali do Prokuratury Rejonowej w Dębicy wniosek o zobowiązanie Mirosława R. do leczenia odwykowego przeciwalkoholowego w warunkach szpitalnych.

W trakcie dalszych czynności procesowych ustalono, że sprawca w okresie od lipca 2018 r. do stycznia 2019 r. dopuścił się trzech wymuszeń rozbójniczych na swojej matce zmuszając ją do wydania łącznie kwoty nie mniejszej niż 320 złotych, poprzez stosowanie wobec niej przemocy polegającej na przyduszaniu jej pierzyną i wypowiadanie gróźb zniszczenia mienia oraz pozbawienia życia. Ponadto ujawniono przestępstwo  znęcania się fizycznego i psychicznego nad rodzicami 62-letnią matką i 62-letnim ojcem ( który ze względu na stan fizyczny jest osobą nieporadną), polegające na różnych formach nękania psychicznego i fizycznego, w tym wszczynaniu pod wpływem alkoholu awantur domowych, używaniu wyzwisk, wypowiadaniu gróźb pozbawienia życia, niszczeniu sprzętów gospodarstwa domowego, wkładaniu głowy matki do muszli klozetowej, wyrzucaniu jej na zewnątrz domu i zmuszaniu do przebywania w niskich temperaturach bez odpowiedniej odzieży, wyśmiewaniu się z choroby ojca, zrzucaniu go z fotela i wylewaniu wiadra z wodą na jego głowę.

Wymienionemu zarzuca się również zabór w celu przywłaszczenia kosiarki o wartości 600 złotych na szkodę matki.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Mirosław R. zasadniczo przyznał się do popełnienia zarzucanych czynów, z pominięciem kradzieży kosiarki, którą rzekomo pożyczył koledze i zapomniał jej odebrać.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Dębicy w dniu 1 lutego 2019 roku zastosował wobec Mirosława R. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy.

Za zarzucone przestępstwa podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.