Previous
Next
Previous
Next

Nowoczesna alternatywa dla gipsu. Sprawdź, czym jest orteza ortopedyczna!

Niefortunne uderzenie się lub upadek mogą wywołać złamanie kości. Gdy obejmuje ono kończynę dolną, sytuacja jest szczególnie skomplikowana – noga wymaga unieruchomienia, często na wiele tygodni, a nawet miesięcy. Nowoczesne metody opracowane przez lekarzy specjalistów pozwalają odpowiednio ustabilizować złamaną kończynę bez konieczności zakładania na nią gipsu. Odbywa się to z użyciem ortezy, czyli innowacyjnej protezy stabilizującej chorą nogę i odciążającej mięśnie. Przyjrzyjmy się bliżej ortezom i ich możliwościom.

Stabilizator na miarę naszych czasów: oddychająca orteza

Każdy, kto był zmuszony nosić na nodze gips dobrze wie, jak problematyczne jest normalne funkcjonowanie z tym niewygodnym opatrunkiem. Dawniej nie było wyjścia, pacjentom ze złamanymi kończynami zakładano gips, unieruchamiając nogę na dłuższy czas. Ciężki, kruszący się stabilizator wymagał ostrożnej, a przy tym dokładnej pielęgnacji. Kłopoty z kąpielą (tradycyjny gips nie może być moczony) i poruszaniem się to najczęściej wymieniane negatywne strony noszenia opatrunku gipsowego. Ponadto wielu pacjentów skarży się na ucisk, odczuwa mrowienie stóp, zauważa zasinienia. Nic więc dziwnego, że specjaliści podjęli się opracowania zamiennika, nowocześniejszego sprzętu stabilizującego nogę i inne części ciała. Przykład: orteza na kolano okazała się idealnym rozwiązaniem, pozwalającym zrezygnować z zakładania gipsu, np. w przypadku skręceń. Tego rodzaju forma zastępcza pozwala pacjentom wykonywać określone ćwiczenia, a tym samym skraca czas rekonwalescencji.

Noga do ortezy! Nie tylko w przypadku złamania

Odciążona, ustabilizowana noga w gipsie nie oddycha tak dobrze, jak w ortezie – ten stabilizator jest wyłożony wyściółką, przepuszczającą powietrze. Co więcej, wygodna regulacja pozwala na unieruchomienie kończyny pod różnymi kątami, w zależności od doznanego urazu. Dopasowanie do konkretnych potrzeb pacjenta, wyprofilowana konstrukcja oraz zapięcia i podkładki amortyzujące wstrząsy sprawiają, że materiałowe ortezy wypierają tradycyjne opatrunki gipsowe. Te stabilizatory dodatkowo chronią kończynę przed otarciami, nie uciskają jej i wywołują znacznie mniejszy dyskomfort, niż sztywny gips. W internetowym sklepie medycznym MedReha można znaleźć różne rodzaje ortez, w tym modele stosowane w leczeniu złamań, skręceń i zwichnięć. Niektóre z nich sprawdzają się również u pacjentów z zerwanymi więzadłami, kiedy noga wymaga dobrego zabezpieczenia. Wyróżniamy ortezy elastyczne, półsztywne i sztywne, a każda z nich dzieli się na modele dopasowane do konkretnej części ciała, np. stawu kolanowego, łokciowego, biodrowego, skokowego. Jeśli lekarz zgodzi się na zastąpienie gipsu ortezą, warto zdecydować się na tę możliwość. Chora kończyna odwdzięczy się szybkim powrotem do sprawności, a pacjent lżej zniesie okres leczenia i rehabilitacji.

 

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.