Niefortunne uderzenie się lub upadek mogą wywołać złamanie kości. Gdy obejmuje ono kończynę dolną, sytuacja jest szczególnie skomplikowana – noga wymaga unieruchomienia, często na wiele tygodni, a nawet miesięcy. Nowoczesne metody opracowane przez lekarzy specjalistów pozwalają odpowiednio ustabilizować złamaną kończynę bez konieczności zakładania na nią gipsu. Odbywa się to z użyciem ortezy, czyli innowacyjnej protezy stabilizującej chorą nogę i odciążającej mięśnie. Przyjrzyjmy się bliżej ortezom i ich możliwościom.
Stabilizator na miarę naszych czasów: oddychająca orteza
Każdy, kto był zmuszony nosić na nodze gips dobrze wie, jak problematyczne jest normalne funkcjonowanie z tym niewygodnym opatrunkiem. Dawniej nie było wyjścia, pacjentom ze złamanymi kończynami zakładano gips, unieruchamiając nogę na dłuższy czas. Ciężki, kruszący się stabilizator wymagał ostrożnej, a przy tym dokładnej pielęgnacji. Kłopoty z kąpielą (tradycyjny gips nie może być moczony) i poruszaniem się to najczęściej wymieniane negatywne strony noszenia opatrunku gipsowego. Ponadto wielu pacjentów skarży się na ucisk, odczuwa mrowienie stóp, zauważa zasinienia. Nic więc dziwnego, że specjaliści podjęli się opracowania zamiennika, nowocześniejszego sprzętu stabilizującego nogę i inne części ciała. Przykład: orteza na kolano okazała się idealnym rozwiązaniem, pozwalającym zrezygnować z zakładania gipsu, np. w przypadku skręceń. Tego rodzaju forma zastępcza pozwala pacjentom wykonywać określone ćwiczenia, a tym samym skraca czas rekonwalescencji.
Noga do ortezy! Nie tylko w przypadku złamania
Odciążona, ustabilizowana noga w gipsie nie oddycha tak dobrze, jak w ortezie – ten stabilizator jest wyłożony wyściółką, przepuszczającą powietrze. Co więcej, wygodna regulacja pozwala na unieruchomienie kończyny pod różnymi kątami, w zależności od doznanego urazu. Dopasowanie do konkretnych potrzeb pacjenta, wyprofilowana konstrukcja oraz zapięcia i podkładki amortyzujące wstrząsy sprawiają, że materiałowe ortezy wypierają tradycyjne opatrunki gipsowe. Te stabilizatory dodatkowo chronią kończynę przed otarciami, nie uciskają jej i wywołują znacznie mniejszy dyskomfort, niż sztywny gips. W internetowym sklepie medycznym MedReha można znaleźć różne rodzaje ortez, w tym modele stosowane w leczeniu złamań, skręceń i zwichnięć. Niektóre z nich sprawdzają się również u pacjentów z zerwanymi więzadłami, kiedy noga wymaga dobrego zabezpieczenia. Wyróżniamy ortezy elastyczne, półsztywne i sztywne, a każda z nich dzieli się na modele dopasowane do konkretnej części ciała, np. stawu kolanowego, łokciowego, biodrowego, skokowego. Jeśli lekarz zgodzi się na zastąpienie gipsu ortezą, warto zdecydować się na tę możliwość. Chora kończyna odwdzięczy się szybkim powrotem do sprawności, a pacjent lżej zniesie okres leczenia i rehabilitacji.