Z początkiem lipca 2019 roku zakończyła się rozbudowa, nadbudowa i modernizacja zabytkowego, liczącego 107 lat budynku Domu Kultury „Śnieżka”, wcześniej budynku Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół” przy ul. Bojanowskiego w Dębicy. Obecnie trwają prace porządkowe w obiekcie. Budynek do użytkowania ma zostać oddany pod koniec sierpnia.
Nieco ponad rok trwały szeroko zakrojone prace remontowe w liczącym 107 lat budynku dawnego „Sokoła”, dzisiaj Domu Kultury „Śnieżka” . Inwestycję prowadziła firma „Pesam” z Dębicy, która w ubiegłym roku wygrała przetarg na jej realizację. Wartość zrealizowanych prac wyniosła prawie 9,5 miliona złotych. 6,5 mln zł stanowił wkład własny miasta Dębica, natomiast 3 miliony pochodziły z dotacji unijnej. W ramach prac wykonano nową elewację budynku, wokół obiektu położono kostkę brukową, powstała nowoczesna wygłuszona sala kinowa z dobrym nagłośnieniem oraz nowa sala baletowa. Odnowione zostały także pomieszczenia w których funkcjonuje oddział biblioteki. Budynek z dotychczasowych 738,46 m 2 został rozbudowany do 2673,72 m 2. W 2016 roku rewitalizację przeszedł także park zlokalizowany w sąsiedztwie DK Śnieżka.
Niewykluczone, że obiekt powróci do starej nazwy „Sokół”. W ostatnim czasie rozpoczęto starania w tym zakresie.
Historia budynku
Budynek w którym dotychczas działał Dom Kultury “Śnieżka” liczy sobie 106 lat i został oddany do użytku w 1912 roku. Powstał on na parceli ofiarowanej w 1909 roku przez hrabiego Andrzeja Raczyńskiego dębickiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” , które w Dębicy działało w latach 1894 – 1948. Towarzystwo wybudowało na tej parceli w latach 1909- 1911 obiekt mieszczący salę gimnastyczną i bufet. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i w całym okresie międzywojennym w “Sokole” odbywały się uroczystości patriotyczne i okolicznościowe akademie. Na obchody 17.rocznicy odzyskania niepodległości i uroczystą akademię w budynku “Sokoła” podczas której dębiczanie mieli okazję wysłuchać “produkcji” orkiestry symfonicznej pod batutą Stanisława Darłaka w 1935 roku zapraszał mieszkańców Dębicy ówczesny burmistrz prof. Michał Staroń. Podczas okupacji w budynku mieściło się niemieckie kasyno wojskowe. Po zakończeniu wojny i likwidacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” budynek po niewielkim remoncie został przeznaczony na siedzibę „Domu Ludowego”. W 1949 r. Zarząd Powiatowy Rady Związków Zawodowych nadaje placówce status Powiatowego Domu Kultury. W 1952 użytkownikiem placówki zostają Zakłady Mięsne i nazwa placówki zostaje zmieniona na Zakładowy Dom Kultury. W 1955 budynek przechodzi w zarząd WSK – WUCH. Generalny remont obiektu udaje się przeprowadzić w latach 1970 – 1973 (obiekt ma wówczas ponad 60 lat). W 1985 placówka uzyskuje miano Domu Kultury „Śnieżka”, a w zarząd Urzędu Miejskiego w Dębicy przechodzi w 1995.
Fot. FB Mariusz Szewczyk i ziemiadebicka.pl