Previous slide
Next slide

Podwójne złoto i podwójny rekord świata Basi Moskal w Pucharze Świata

Z podwójnym złotem i podwójnym rekordem świata na swoim koncie do Polski z Pucharu Świata w strzelectwie osób niepełnosprawnych w francuskim Chateauroux wróciła pochodząca z Żyrakowa Barbara Moskal (Podkarpacie Przemyśl). Basi Moskal asystowała jej mama Katarzyna Moskal. Zawodniczka jest mistrzynią Europy, jest też najlepszą strzelczynią na świecie.

– Oczywiście emocje były i ogromny stres, ale starałam się wewnętrznie wyciszyć. Zawsze wtedy myślę sobie, że przecież dam radę – mówi Barbara Moskal.

– A potem się rozczulam, słuchając hymnu Polski. I wiem, że nie tylko ja się cieszę z mojego sukcesu, ale też Wszyscy którzy mnie wspierają i dobrze mi życzą. Jestem Im za to bardzo wdzięczna.

Zawodniczka triumfowała w konkurencjach karabin pneumatyczny leżąc (247,8 pkt.) i stojąc (223,9 pkt.). Uzyskane przez nią wyniki są najlepszymi na świecie wśród zawodników z dysfunkcją wzroku. – Czy można sobie było lepiej wymarzyć dwa złota i dwa rekordy świata finałów? Ja kocham strzelanie, zresztą zawsze to mówiłam, a pasja i dobra praca dają wyniki – dodaje Barbara Moskal. – W postawie leżącej dostosowałam się do wskazówek mojego trenera Adama Dobosza i fajnie mi poszło. Strzelałam w swoim szybkim tempie. Moja asystentka, mama, jak zawsze dobrze mnie prowadziła. W finale robiłam swoje. Bardzo się starałam i tak to wyszło. W postawie stojącej było tak samo.

W postawie stojącej, ze względu na mniejszą stabilność pozycji oraz konieczność “docelowania” do środka tarczy (poszukiwania najwyższego dźwięku) stabilizacja taka jak u zawodników celujących wzrokiem jest niemalże nieosiągalna – komentuje Adam Dobosz. – Choć zawodnicy często udowadniają, że strzelanie kilku dziesiątek z rzędu jest jak najbardziej realne.

Zdjęcia z finałów mogą nieco zaskakiwać, bo widać na nich zawodniczkę z… zasłoniętymi oczami. – Strzelectwo osób z dysfunkcją wzroku wykorzystuje specjalne urządzenie, które przetwarza obraz na dźwięk – wyjaśnia Adam Dobosz, trener kadry narodowej osób niewidomych i słabowidzących w strzelectwie pneumatycznym. – Na tarczy montowana jest dioda emitująca światło podczerwone, które jest zamieniane przez zamontowaną na karabinie lunetę na dźwięk. Im bliżej środka tarczy, tym generowany jest dźwięk o wyższej częstotliwości. Utrzymanie broni w najwyższym dźwięku pozwala zawodnikom strzelać w dziesiątkę niemal za każdym razem.

I choć 27-letnia Barbara Moskal jest światową liderką, jej dyscyplina – strzelectwo osób z niepełnosprawnością wzroku – wciąż czeka na dołączenie do programu igrzysk paraolimpijskich. Szansa jest, ale dopiero w 2028 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles.

– Gdyby nie pandemia COVID-19 nasza dyscyplina miałaby szansę zadebiutować w formie pokazowej nawet podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, kolejne lata bez imprez międzynarodowych (przerwa w ich organizacji była od listopada 2019 do marca 2022) również nie pomogła w rozpowszechnieniu tej dyscypliny, przez co Igrzyska w Paryżu również pozostają poza naszym zasięgiem. Międzynarodowa Federacja poczyniła już jednak kroki, aby w 2028 roku nasze konkurencje znalazły się w programie Igrzysk Paraolimpijskich – wyjaśnia Adam Dobosz.
Jego podopieczni zdobyli w sumie 4 medale na Pucharze Świata w Chateauroux.

źródło: Marta Ciszewska / media PZSS

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.