Previous
Next

Uwaga! Nowy sposób oszustwa –oszustwo „na rumuńską walutę”.

19 – letni mieszkaniec powiatu oświęcimskiego, uwierzył obcokrajowcowi, który obiecał mu szybki zysk na wymianie rumuńskiej waluty. Choć banknoty nie były fałszywe nastolatek nie wiedział, że są bezwartościowe, ponieważ zostały wycofane z obrotu. W ten sposób młody człowiek stracił tysiąc złotych.

W poniedziałek (08.05.br.) policjanci z Komisariatu Policji w Brzeszczach zostali powiadomieni przez 19 – letniego mieszkańca Brzeszcz o oszustwie którego padł ofiarą podczas transakcji wymiany walut. Do zdarzenia doszło przed południem na ulicy Ofiar Oświęcimia w Brzeszczach. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że kiedy szedł chodnikiem obok niego zatrzymał się samochód na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Zza kierownicy pojazdu wysiadł obcokrajowiec, który poprosił o pomoc w pilnej wymianie rumuńskiej waluty na złotówki, ponieważ zabrakło mu na jedzenie i paliwo.  Zaproponował on wymianę 2000 lei za tysiąc złotych. Na wymianie nastolatek miał zyskać ponad 800 złotych. W związku z tym brzeszczanin zgodził się. Poszedł do bankomatu i wypłacił gotówkę, którą przekazał obcokrajowcowi. W zamian otrzymał  dwa banknoty o nominałach po 1000 lei. Po tym obcokrajowiec odjechał w nieznanym kierunku, a mieszkaniec Brzeszcz zorientował się, że banknoty, które otrzymał nie przedstawiają większej wartości ponieważ zostały wycofane z użytku. Aktualnie policjanci prowadzą czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy oszustwa.  Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Warto pamiętać, że szybkie transakcje to zazwyczaj szybka okazja aby stracić swoje oszczędności. Dlatego stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do osób obcych, oferujących okazyjnie, po atrakcyjnej cenie towary czy usługi. W przypadku obaw i podejrzeń, co do próby dokonania oszustwa, należy niezwłocznie powiadomić Policję.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.