38. rocznica przyznania tytułu “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” Marii Wantuch i Wiktorii Podlasek z Gębiczyny koło Dębicy

Jutro, 21 października mija 38. rocznica nadania tytułu “Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” Marii Wantuch i Wiktorii Podlasek z Gębiczyny koło Dębicy. Kobiety przez trzy lata ukrywały w swoim domu pięciu Żydów ratując ich od śmierci.

Maria Wantuch, mieszkała we wsi Gębiczyna wraz z córką Wiktorią Podlasek. Wiktoria, podobnie jak jej matka Maria była wdową i samotnie wychowywała dzieci. W sierpniu 1942 r. przybyła do nich trójka Żydów prosząc o pomoc i udzielenie schronienia.

Wśród Żydów znaleźli się Adela Wołek, Leon oraz Mietek Schnepsowie. Adela była znajomą Marii – kobiety pochodziły z tej samej wioski. Po jakimś czasie do trójki Żydów dołączyła jeszcze dwójka: bracia Adeli – Staszek i Mondek. Wszyscy Żydzi byli uciekinierami z transportu z getta w Dębicy, który skierowany został do obozu zagłady w Bełżcu.  Przez blisko trzy lata, aż do 1945 roku ukrywali się na poddaszu domu Marii Wantuch i jej córki Wiktorii Podlasek. Całej piątce udało się przeżyć.  Później wyemigrowali do USA. Korespondowali z Polkami jeszcze przez jakiś czas. 21 października 1981 roku Maria Wantuch i Wiktoria Podlasek otrzymały tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

źródło: Muzeum Polaków Ratujących Żydów/

Fot. KK/ MPRŻ