75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Mieszkańcy Gminy Jodłowa i Powiatu Dębickiego uczestniczyli w 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Trzy lata temu w obchodach rocznicy wybuchu Powstania wzięło udział 5 osób, w tegorocznych uroczystościach uczestniczyło ponad 60. Najstarszy uczestnik wyjazdu miał 81 lat,  najmłodsi uczestnicy obchodów 7 lat.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

W uroczystościach upamiętniających 75.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wzięli udział mieszkańcy ziemi dębickiej. Radni Gminy Jodłowa Paweł Ciszczoń i Dawid Liszka wspólnie z dziećmi złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Małego Powstańca .

„Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może podziękować żyjącym jeszcze Powstańcom, za ich niezłomną walkę o wolność. I jesteśmy z tego dumni” – mówi Paweł Ciszczoń, radny Rady Gminy Jodłowa, współorganizator wyjazdu na obchody.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0