Dawny Pałac Raczyńskich, potem siedziba prokuratury i sądu nie znalazł kupca - ziemiadebicka.pl

Dawny Pałac Raczyńskich, potem siedziba prokuratury i sądu nie znalazł kupca


Fiaskiem zakończył się ogłoszony po raz trzeci przetarg na sprzedaż budynku dawnego pałacu Raczyńskich przy Placu Gryfitów. Liczący sobie blisko 200 lat zabytkowy budynek przy Placu Gryfitów, pierwotnie letnia siedziba rodu Raczyńskich, później budynek sądu i prokuratury w czerwcu po raz trzeci na sprzedaż wystawiło Starostwo Powiatowe w Dębicy. Do przetargu nie zgłosił się żaden oferent, podobnie jak w dwóch poprzednich przetargach, które były ogłoszone w grudniu 2017 i marcu 2018 roku. Liczący ponad 1700 metrów kwadratowych obiekt, nieużytkowany od 10 lat cały czas niszczeje.

Budynek, który po wyprowadzce sądu i prokuratury do nowych obiektów jest nieużytkowany od 2008 roku i z każdym rokiem niszczeje coraz bardziej został przeznaczony na sprzedaż na mocy podjętej przez radnych powiatowych uchwały z lipca 2017 roku. Pierwszy przetarg na jego sprzedaż został ogłoszony w grudniu 2017 roku z ceną wywoławczą 1 miliona złotych, ale nie znalazł się żaden chętny do zakupu. Podobnie było przy drugim przetargu z kwotą wywoławczą 900 tys. zł. Ogłaszając trzeci przetarg starostwo obniżyło cenę wywoławczą do 650 tys. złotych. Jednak i tym razem nikt nie zgłosił się do przetargu.
“Do tego przetargu nie wpłynęła żadna oferta” – mówi Jakub Wolanin ze Starostwa Powiatowego w Dębicy.

Jaki będzie los tego zabytkowego, liczącego ponad 200 lat budynku nie wiadomo, ale nie ulega kwestii, że wieloletnie nieużytkowanie budynku fatalnie wpływa na jego stan techniczny, który można było zobaczyć podczas otwartej przez tydzień wystawy “Galeria Bezdomna”.

Odwiedziliśmy wówczas budynek dawnej prokuratury i sądu i w galerii można zobaczyć jak obecnie wygląda ten zabytkowy obiekt.