Dębickie nekropolie – cmentarz żydowski – ZDJĘCIA I FILMY

Cmentarz żydowski powstał prawdopodobnie na przełomie XVII i XVIII wieku i przez pewien czas chowano na nim nie tylko Żydów z Dębicy, lecz również z okolicznych miejscowości, m.in. z Pilzna. Cmentarz żydowski był ogrodzony murem z cegły i posiadał bramę, obok której stał drewniany dom przedpogrzebowy. Ma powierzchnię 1,15 ha. Ostatni pochówek miał tutaj miejsce w 1945 r.  Po wojnie udało się odzyskać około trzystu pięćdziesięciu macew, w tym wiele uszkodzonych. Z około pięćdziesięciu z nich utworzono lapidarium. W 1985 cmentarz ogrodzono metalowym płotem z furtą. W 1996 cmentarz został odnowiony staraniem Fundacji Rodziny Nissenbaumów. Na cmentarzu znajdują się trzy powojenne tablice nagrobne.

“Podczas II wojny światowej nekropolia została zdewastowana przez Niemców. Macewy wykorzystano do utwardzania ulic w mieście, a mur ogrodzenia rozebrano jako materiał budowlany. W czasach PRL na części cmentarza powstał plac zabaw dla dzieci. Formalnie cmentarz został zamknięty w 1957 r. ” – możemy przeczytać o cmentarzu żydowskim w Dębicy na stronie Virtualny Sztetl.

Cmentarz żydowski w Dębicy

Cmentarz żydowski w DębicyStan listopad 2018

Opublikowany przez ziemiadebicka.pl Piątek, 2 listopada 2018

 

 

Cmentarz żydowski w Dębicy. 2 listopada 2018

Cmentarz żydowski powstał prawdopodobnie na przełomie XVII i XVIII wieku i przez pewien czas chowano na nim nie tylko Żydów z Dębicy, lecz również z okolicznych miejscowości, m.in. z Pilzna. Cmentarz żydowski był ogrodzony murem z cegły i posiadał bramę, obok której stał drewniany dom przedpogrzebowy. Ostatni pochówek miał tutaj miejsce w 1945 r."Podczas II wojny światowej nekropolia została zdewastowana przez Niemców. Macewy wykorzystano do utwardzania ulic w mieście, a mur ogrodzenia rozebrano jako materiał budowlany. W czasach PRL na części cmentarza powstał plac zabaw dla dzieci. Formalnie cmentarz został zamknięty w 1957 r. " – możemy przeczytać o cmentarzu żydowskim w Dębicy na stronie Virtualny Sztetl.

Opublikowany przez ziemiadebicka.pl Piątek, 2 listopada 2018