Dzień Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy – 23 lipca 2019

23 lipca 2019 r.  odbędą się w Dębicy obchody Dnia Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy. W tym roku przypada 77. rocznica pierwszej akcji likwidacyjnej w dębickim getcie, która miała miejsce 21 lipca 1942 r. W dębickim getcie przebywało ponad 12 tysięcy Żydów z Dębicy, Pilzna , Radomyśla Wielkiego i innych miejscowości.  Większość z nich została zamordowana przez Niemców.

Uroczystości upamiętniające to wydarzenie zaplanowane zostały przy zbiorowej mogile zamordowanych Żydów w lesie na Wolicy oraz na Skwerze Mikołajkowów w Dębicy. Wydarzeniem towarzyszącym obchodom będzie uczczenie pamięci 12 000 Polaków żydowskiego pochodzenia, w tym ponad 2000 Żydów dębickich, którzy byli więzieni w dębickim getcie, a następnie zostali zamordowani przez Niemców w Dębicy oraz w obozach śmierci w Bełżcu i Auschwitz w 77. rocznicę pierwszej akcji likwidacyjnej w dębickim getcie. Uroczystość odbędzie się na terenie, gdzie podczas okupacji niemieckiej istniało getto, u zbiegu ulic Głowackiego i Kościuszki (teren dzisiejszego Ogródka Jordanowskiego). O godz.  19:00 w Synagodze  Nowomiejskiej, przy ul. Krakowskiej  3 odbędzie się natomiast koncert  upamiętniający żydowską społeczność Dębicy. Pieśni żydowskie wykonają: Mariusz Koluch (śpiew) oraz Bartłomiej Prucnal (saksofony).

PROGRAM OFICJALNYCH UROCZYSTOŚCI POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA DĘBICA

15:30 Plac Solidarności
Autokar dla uczestników uroczystości z Placu Solidarności na Wolicę.
Google Maps: https://goo.gl/maps/c48efNQXPsjdUuTB8

15:45 Zbiorowa mogiła w lesie Wolica
Uczczenie pamięci około 500 Żydów dębickich oraz pilzneńskich zamordowanych przez hitlerowców w masowej egzekucji w lipcu 1942 r. (modlitwy, złożenie kwiatów)
Google Maps: https://goo.gl/maps/VBYA3PJvqmAvpBQp6

16:15 Skwer Mikołajkowów
Uczczenie pamięci Leokadii i Aleksandra Mikołajkowów ratujących Żydów podczas II wojny
światowej. (złożenie kwiatów)
Google Maps: https://goo.gl/maps/69EWuQr7egYEsTsk6

PROGRAM UROCZYSTOŚCI TOWARZYSZĄCYCH (organizator : Ireneusz Socha)
17:00 Teren byłego getta, róg Kościuszki i Głowackiego (tzw. ogródek jordanowski)
Uczczenie pamięci 12 000 Polaków żydowskiego pochodzenia, w tym ponad 2000 Żydów dębickich, którzy byli więzieni w dębickim getcie, a następnie zostali zamordowani przez nazistów w Dębicy oraz w obozach śmierci w Bełżcu i Auschwitz w 77. rocznicę pierwszej akcji likwidacyjnej w dębickim getcie, która miała miejsce 21 lipca 1942 r. (przemówienia okolicznościowe, modlitwy oraz złożenie kwiatów i kamieni)
Google Maps: https://goo.gl/maps/RihgXU2LWaHsV8FD8

19:00 Synagoga Nowomiejska, ul. Krakowska 3
Koncert upamiętniający żydowską społeczność Dębicy. Pieśni żydowskie wykonają: Mariusz Koluch – śpiew oraz Bartłomiej Prucnal – saksofony. Przygotowanie i prowadzenie koncertu – Ireneusz Socha. Wstęp wolny.
Google Maps: https://goo.gl/maps/FbReeLqXAsJ4TgSS7

 

Obchody Dnia Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy w 2018 roku:

Pamiętają o żydowskich mieszkańcach Dębicy – DUŻO ZDJĘĆ

Obchody Dnia Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy w 2018 roku – FILM: