Jaki będzie los zabytkowej wieży ciśnień ?

Zabytkowa, liczącą sobie 114 lat wieża ciśnień znajdująca się na stacji kolejowej w Dębicy być może w niezbyt odległej przyszłości zostanie zaadaptowana na muzeum, lokal gastronomiczny lub punkt informacyjny. Na najbliższej sesji radni miejscy będą podejmować uchwałę dotyczącą nieodpłatnego nabycia od PKP użytkowania wieczystego należących do Skarbu Państwa terenów kolejowych wzdłuż torów na wysokości dworca PKP. Na tym terenie o powierzchni ponad 1,3 hektara po ich przejęciu przez miasto miałyby też powstać parkingi.

Temat nieodpłatnego przejęcia od PKP terenów będących obecnie w zarządzie kolei trwa już od kilku lat. Na najbliższej sesji, która została zwołana na 8 października radni miejscy podejmą uchwałę w sprawie nieodpłatnego nabycia przez miasto od PKP prawa użytkowania wieczystego terenu wzdłuż torów kolejowych w sąsiedztwie ul. Słonecznej. Dwie działki o których mowa o łącznej powierzchni ponad 1,3 ha są własnością Skarbu Państwa przekazanym aktualnie w użytkowanie wieczyste PKP. Na wspomnianym terenie mogłyby powstać m.in. miejsca parkingowe, których w sąsiedztwie dworca PKP brakuje. Szacuje się, że takich miejsc mogłoby powstać nawet 200. Aktualnie w sąsiedztwie wyjścia z tunelu pod torami funkcjonuje dziki parking na którym podróżni pozostawiają swoje samochody. Jego stan jednak pozostawia bardzo wiele do życzenia. Przejazd przez porozsuwane płyty grozi uszkodzeniem samochodu.
Jeśli radni przyjęliby powyższą uchwałę i zdecydowali o nieodpłatnym przejęciu od PKP terenów przy Słonecznej niewykluczone, że budowa nowego parkingu mogłaby się rozpocząć pod koniec tego roku. Aktualnie trwa kompleksowa przebudowa ulic: Słoneczna, Fabryczna i Daszyńskiego oraz budowa u zbiegu tych ulic ronda. Według pierwotnych planów inwestycja miała się zakończyć 30 września, ale patrząc na zaawansowanie robót prace potrwają jeszcze co najmniej kilka tygodni.