Krzysztof Wójciak: Jedyny Polak na międzynarodowych zawodach kulturystycznych Pro Nutrition Grand Prix 2017 - ziemiadebicka.pl

Krzysztof Wójciak: Jedyny Polak na międzynarodowych zawodach kulturystycznych Pro Nutrition Grand Prix 2017


Krzysztof WójciakOd 3 lat można go spotkać w klubie fitness Endorfina w Dębicy, gdzie zajmuje się treningiem personalnym, budowaniem sylwetki, dietetyką i sportami siłowymi. Od ponad 10 lat zajmuje się także kulturystyką. We wrześniu tego roku jako jedyny Polak wystąpił na międzynarodowych zawodach kulturystycznych Pro Nutrition Grand Prix 2017 w których udział wzięło 400 zawodników z całego świata.

O dziecka uprawiał sport. Jak mówi już jako 14 -latek, będąc uczniem szkoły w Ropczycach urywał się z ostatnich lekcji żeby poćwiczyć na siłowni w pobliskim Sędziszowie Małopolskim. W wieku 19 lat zainteresował się kulturystyką, a efektem zainteresowania sportem był wybór kierunku studiów – wychowanie fizyczne na PWSZ Krosno ze specjalnością gimnastyka korekcyjna z odnową biologiczną.

„Po raz pierwszy wystartowałem w zawodach sportowych (amwrestlingu) gdy miałem 19 lat. W tym samym roku wziąłem udział w Pucharze Polski w amwrestlingu – siłowaniu na rękę, gdzie zająłem II miejsce. Potem jeszcze kilka razy brałem udział w Mistrzostwach Polski, niestety kontuzja łokcia spowodowała, że musiałem zrezygnować z siłowania na rękę i to był ten moment kiedy mocniej zainteresowałem się kulturystyką i postanowiłem zająć się tym bardziej zawodowo. Po raz pierwszy w profesjonalnych zawodach kulturystycznych – Future Body w Zgorzelcu – wystartowałem trzy lata temu i zająłem tam piąte miejsce” – mówi Krzysztof Wójciak.

Do udziału w tegorocznych zawodach Pro Nutrition Grand Prix 2017, które odbyły się w Rumunii 23 i 24 września Krzysztofa Wójciaka zaprosił Kornel Kędzior, przedstawiciel firmy Pro Nutrition w Polsce.

„Pierwsze podejście do tych zawodów miałem dwa lata wcześniej, ale wykluczyła mnie kontuzja uda i na dwa tygodnie przed zawodami musiałem zrezygnować. W tym roku, po dwu letniej przerwie zdecydowałem się na udział w tych zawodach i przy współpracy z Kornelem  rozpocząłem przygotowania do nich” – opowiada sportowiec.
Przygotowania trwały 12 tygodni podczas których trzeba było przejść na bardzo restrykcyjną dietę i wdrożyć reżim ćwiczeniowy. „Co dzień było trudniej, bo zarówno doskwierał głód, jak i coraz większe było zmęczenie. Codzienny trening trwał od 2 do 3 godzin” – relacjonuje kulturysta.

W zawodach w Rumunii wystartował w kategorii classic do 190 cm. Na 400 uczestników zawodów z całego świata był jedynym Polakiem biorącym w nich udział.

Udział w takiej imprezie jak  Pro Nutrition Grand Prix 2017  do tanich nie należy. Koszty startu wynoszą około 10 tysięcy złotych. W tej kwocie zawarty jest koszt suplementacji i jedzenia w specjalnie zbilansowanej diecie. Koszty hotelu i innych wydatków na miejscu ponosili sponsorzy.
„Mój udział w tych zawodach to także zasługa grupy ludzi, którzy mnie wspierali. Chciałbym podziękować za współpracę Kornelowi Kędziorowi, mojej szefowej w klubie fittness Endorfina Annie Urbanik oraz za wsparcie mojej dziewczynie Kindze i moim rodzicom. Tylko oni wiedzą jaki miałem wówczas ciężki czas przygotowań i mocno mnie wspierali. Gdyby nie zrozumienie ze strony mojej szefowej, która dostosowała mój grafik pracy do moich przygotowań na zawody trudno byłoby to pogodzić” – mówi Krzysztof Wójciak. Same zawody wspomina jako ciekawe doświadczenie i czas nawiązania nowych znajomości w środowisku kulturystycznym. Na 30 startujących w jego kategorii znalazł się poza pierwszą szóstką. „Po prostu byli lepsi ode mnie” – mówi i planuje starty w kolejnych zawodach.

Od 3 lat zawodowo Krzysztof Wójciak związany jest z klubem fitness Endorfina w Dębicy. Specjalizuje się w treningach personalnych, modelowaniu  sylwetki, zajęciami siłowymi i rozpisywaniem specjalistycznej diety. Jest dyplomowanym instruktorem dietetyki i suplementacji w sporcie Wyższej Szkoły Trenerskiej w Lublinie oraz instruktorem rekreacji ruchowej Centrum Edukacji Kadr Kultury Fizycznej ProActive w Warszawie. Jak mówi bardzo lubi pracę z ludźmi i efekty które przynosi. Pytany o największą utratę wagi ciała u swojego podopiecznego mówi, że było to 25 kilogramów w ciągu nieco ponad roku pracy z nim. „Ale najważniejsze w pracy z klientem obok rozeznania jego potrzeb, doboru odpowiedniej diety i zestawu ćwiczeń do treningu jest rozsądne i zdrowe odchudzanie. Utrata wagi w ciągu miesiąca powinna oscylować  ok. 3,5 kilograma ” – uważa Krzysztof Wójciak.
Najskuteczniejsze są treningi personalne, których efekty widać już po pierwszych tygodniach. Wykupienie pakietu 10 treningów personalnych w Endorfinie  to koszt 700  złotych. Pakiet 20 treningów kosztuje 1200 złotych. W ramach takiego treningu są indywidualne ćwiczenia z trenerem trwające od 50 minut do 1 godziny i 15 minut oraz dobranie indywidualnej diety.

‘Własne zdrowie często mamy we własnych rękach i jest zależne od naszego wysiłku. Nie każdy może czy musi zostać kulturystą, ale każdy może długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem i ładną sylwetką” – kończy trener Krzysztof Wójciak.