Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Największe straty po wichurach na Podkarpaciu m.in. w powiecie dębickim. Poszkodowani mogą starać się o odszkodowania.

Wichury, które przeszły w dniach od 9 do 11 marca przez Podkarpacie wyrządziły spore szkody. Jedne z większych odnotowano na terenie powiatu dębickiego. Poszkodowani z terenu Miasta Dębica, którzy ucierpieli w wyniku silnie wiejącego wiatru, mogą starać się o odszkodowania. Po pomoc należy zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy, gdzie będzie można wypełnić stosowne wnioski o udzielenie pomocy.

Zasiłki przyznawane będą osobom uznanym przez komisję powołaną zarządzeniem burmistrza za poszkodowane przez żywioł. W sprawie pomocy, jej form oraz wysokości, osoby poszkodowane mogą zwracać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – ul. Akademicka 12, Tel. 14 681-35-90.

Wczoraj w Rzeszowie odbyła się zwołana przez wojewodę podkarpackiego Ewa Leniart konferencja prasowa dotycząca sytuacji związanej z przejściem w ostatnich dniach frontu silnego wiatru, a także o działaniach służb, prowadzonych w związku z niekorzystnymi zjawiskami meteorologicznymi.

W konferencji prasowej wzięli również udział zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Andrzej Marczenia oraz dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Małgorzata Dankowska. Przed spotkaniem z mediami odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

– Od  9 marca mamy sytuację związaną z wystąpieniem silnego wiatru, który spowodował ponad 900 wyjazdów Państwowej Straży Pożarnej wspieranej przez Ochotniczą Straż Pożarną. Odnotowano 5 przypadków całkowitego zerwania dachów na budynkach mieszkalnych oraz liczne przypadki naruszenia pokryć dachowych – zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych, a także uszkodzeń w infrastrukturze komunalnej – powiedziała wojewoda podczas konferencji. Dodała, że wciąż spływają informacje dotyczące szkód i rozpoczyna się proces szacowania strat. Wojewoda zaapelowała do mieszkańców województwa, aby śledzili prognozy pogody na najbliższy czas. – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydał co prawda ostrzeżeń dla naszego województwa na ten moment, ale sytuacja jest dynamiczna i takie ostrzeżenia mogą się pojawić – podkreśliła.

Wojewoda Ewa Leniart podziękowała podkarpackim strażakom za działania prowadzone w miniony weekend, za ciężką pracę i zaangażowanie będące odpowiedzią na zgłoszenia, które były związane z niekorzystnymi zdarzeniami na terenie województwa.

Zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Andrzej Marczenia przekazał, że najczęściej interweniowano w przypadku zerwanych poszyć dachów oraz powalonych drzew i konarów. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: dębickim, rzeszowskim, krośnieńskim, jasielskim i brzozowskim. – Dobra wiadomość jest taka, że nikomu w związku z trudną sytuacją pogodową nic się nie stało – nie było osób rannych i nikt nie stracił życia. Na tę chwilę prowadzimy 100 interwencji. W sumie w działania ratownicze przez cały weekend zaangażowano  213 pojazdów i 727 strażaków PSP i 574 pojazdy i 3 074 strażaków OSP – powiedział komendant.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej PUW Małgorzata Dankowska przybliżyła procedurę szacowania strat w budynkach mieszkalnych  i uruchamiania środków z rezerwy celowej budżetu państwa. – Ośrodki pomocy społecznej przekazują informacje o szkodach, które zostały wyrządzone w poszczególnych gminach. Na godz. 9.00 mamy 43 gminy, które zgłosiły szkody w 95 budynkach mieszkalnych i 37 budynkach gospodarczych – powiedziała podczas konferencji.

W materiale wykorzystano informację ze strony Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.