Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Jest to święto narodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 8 czerwca 2006 r., dla upamiętnienia milionów ofiar, naszych rodaków więzionych i zabijanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej.

Obchodzimy je w symboliczny dzień 14 czerwca, w 79. rocznicę deportacji pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wśród 728 pierwszych więźniów obozu Auschwitz było 40 rzeszowian oraz kilkudziesięciu mieszkańców obecnego województwa podkarpackiego. W 1940 r. Niemcy skierowali tam z więzienia w Tarnowie grupę osób, wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów.

Uroczyste obchody w Rzeszowie rozpoczną się Mszą Świętą w intencji żyjących i zmarłych ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych o godzinie 12:00 w kościele pw. św. Krzyża, przy ul. 3 Maja z udziałem więźniów i rodzin byłych więźniów obozów koncentracyjnych oraz wszystkich, którym bliska jest pamięć o ofiarach Golgoty Zachodu.