Patriotycznie w Miejskim Przedszkolu nr 12 w Dębicy

Przedszkole Miejskie nr 12 w Dębicy bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”. Głównym celem tego projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych dzieci, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski. Działania projektowe to też okazja do wzbudzenia wśród najmłodszych i ich rodzin poczucia tożsamości narodowej, regionalnej, uczucia dumy z bycia Polakiem, a także wzmacnia więzi i integrowania placówek oświatowych z terenu całej Polski i Kresów. W realizację projektu angażuje się całe przedszkole, rodzice, dziadkowie oraz społeczność lokalna.

Za aktywny i twórczy udział w I edycji projektu placówka otrzymała certyfikat potwierdzający wykonanie wyznaczonych zadań. Realizując zadania określone przez projekt nasze przedszkolaki nauczyły się słów czterech zwrotek hymnu Polski i zaśpiewały go podczas przedszkolnej uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości, włączyły się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. „Rekord dla Niepodległej” i wspólnie z mieszkańcami osiedla w ogrodzie przedszkolnym o wyznaczonej godzinie (11:11) odśpiewały wszystkie zwrotki hymnu. Z okazji święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości, przedszkolaki zaprezentowały montaż słowno-muzyczny na spotkaniu Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Radość”. Dzieci podczas realizacji projektu, a także współorganizacji Patriotycznego Dnia Przedszkolaka nauczyły się wiele piosenek o tematyce patriotycznej, które wspólnie śpiewały z wychowankami z innych dębickich przedszkoli, a także ze swoimi bliskimi i mieszkańcami miasta.

W holu przedszkola został stworzony kącik patriotyczny „Piękna nasza Polska cała”, na którym zamieszczone zostały najważniejsze informacje dotyczące naszego kraju, a także ludowe stroje rzeszowskie. Przedszkolaki wykonały wspólnie pracę plastyczną „Strój ludowy naszego regionu”. Dzieci wraz z wychowawczyniami i Paniami z Kółka Gospodyń Wiejskich im ks. Heleny Jabłonowskiej w Straszęcinie wykonały ciasteczka maślane „Według przepisu Babci lub Dziadka”. Przygotowana została prezentacja multimedialna o Dębicy „Na skrzydłach historii” przedstawiająca historię miasta, zabytki, oraz ciekawostki. Zorganizowany został pokaz mody patriotycznej, podczas którego dzieci i pracownicy zaprezentowali stroje nawiązujące do naszej kultury oraz barw narodowych. Zasadziliśmy przed budynkiem naszego przedszkola drzewko jako symbol życia i wolności. To tylko niektóre działania jakie przedszkole zrealizowało w ramach projektu, zadań jest znacznie więcej i przedszkolaki wraz z nauczycielkami i personelem przedszkola systematycznie realizują następne wyznaczone przez regulamin i dążą do uzyskania kolejnego certyfikatu.
Największą niespodzianką dla nas było otrzymanie, w listopadzie tego roku, podziękowania od samego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że Pan Prezydent docenił pracę wielu polskich placówek, w tym również naszego przedszkola. Podziękowania te skierowane są do wszystkich dzieci, ich najbliższych, nauczycieli i pracowników.
źródło: MP nr 12 w Dębicy

Podziel się z innymi
0Shares
0 0 0