Triumfalny powrót klastycznego piękna na salony. Styl vintage staje się coraz popularniejszy w urządzaniu wnętrz i designie

T

Kiedyś to było, a teraz… Podobne westchnienia w kierunku przeszłości i własnej młodości pojawiają się przy wielu okazjach. Tęsknota za dawnymi czasami dotyczy również tych, którzy niekoniecznie mieli możliwość doświadczania ich osobiście. Przykłady? Projektowanie, meblowanie oraz dekorowanie domów i mieszkań. W wielu aranżacjach pojawia się coraz więcej elementów żywcem wyjętych z lat ’50, ’60 czy ’70. Niektóre faktycznie pochodzą z tamtych czasów, ale producenci różnych sprzętów oferują również świeże kolekcje w stylu vintage.

Nie musisz odnawiać starych mebli czy dywanu po dziadkach, żeby cieszyć się fantastycznym retro!

Na wszelkiego typu targowiskach czy portalach ogłoszeniowych można bez trudu znaleźć meble, dywany i domowe akcesoria sprzed kilkudziesięciu lat. Ich ceny, ze względu na mocno sfatygowany stan, są bardzo niskie – a w niektórych przypadkach właściciele chętnie pozbędą się ich za darmo. Rzecz w tym, że nie każdy egzemplarz nadaje się do renowacji. Po uwzględnieniu kosztów zakupu materiałów czy czasu koniecznego na żmudną pracę, może się okazać że zakup nowego wyposażenia w stylu retro wyjdzie taniej. Raczej mało kto ma umiejętności i maszyny odpowiednie do załatania dziur w dywanie. Wypranie i podstawowe zregenerowanie włókien domowymi sposobami da się wykonać, ale odtworzyć skomplikowany, kolorowy wzór zdobiący cały kobierzec? To zadanie zdecydowanie przerasta większość miłośników wnętrz utrzymanych w klimacie retro. W takiej sytuacji, zamiast przeszukiwać strych, piwnicę czy pchli targ, lepiej udać się do sklepu z dywanami i wybrać jeden z niezliczonych, klasycznych wzorów.

Pod względem jakości wykonania i trwałości nowe sprzęty wcale nie ustępują swoim starszym kuzynom

Jeśli chodzi o kobierce dopasowane do wnętrza spod znaku vintage, najlepiej zdać się wyroby producenta, który może się poszczycić naprawdę długą tradycją. Jedną z polskich marek, które towarzyszą nam od pokoleń, jest łódzki Dywilan – jej początki sięgają jeszcze drugiej połowy XIX wieku, a po perturbacjach okresu transformacji firma systematycznie wraca do lat dawnej świetności. Wystarczy rzucić okiem na kilka kolekcji prezentowanych na stronie https://www.dywany.dywilan.pl/, aby się o tym naocznie przekonać. Warto również zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których zostały wykonane. Jeśli vintage, to w grę wchodzi tylko prawdziwa wełna. Zapewnia wygodę i dodaje wnętrzom swego rodzaju przytulności, tak mocno wyróżniającej się na bardziej stonowanym tle. Podczas aranżacji mieszkania nie zaszkodzi zestawiać ze sobą skrajnie odmienne koncepcje – finalny, wyrazisty efekt na pewno będzie robił niezapomniane wrażenie.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0