Uroczystości 100-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Zawadzkiej i XX Dożynki Wojewódzkie

W Sanktuarium w Zawadzie rozpoczęły się jubileuszowe uroczystości 100-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Zawadzkiej oraz Dożynki Wojewódzkie.

Uroczystości poprzedzone zostały prezentacją wieńców dożynkowych z parafii Diecezji Tarnowskiej oraz gmin i powiatów Województwa Podkarpackiego.

List do uczestników uroczystości , który odczytał marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl skierował prezydent RP Andrzej Duda.

„Dziękuję za Państwa całoroczną trudną pracę, za obfite plony, które wydaje żyzna ziemia tego pięknego regionu. W imieniu Rzeczypospolitej składam też Państwu uroczyste podziękowanie za wierne zachowywanie fundamentalnych wartości i tradycji, bez których polskość nie mogłaby trwać i się rozwijać, za ofiarną obronę i gospodarską troskę nad powierzonym Państwa opiece skrawem naszej Ojczyzny – pisał w liście prezydent RP Andrzej Duda.

Kilka słów do zgromadzonych skierowała także uczestnicząca w uroczystościach marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

” Spotykamy się na uroczystości dożynkowej dziękując za plony rolnikom i panu Bogu. Polacy bardzo wiele zawdzięczają wsi i pracy na roli. Tu na Podkarpaciu w sposób niezwykle silny widać jak państwo pielęgnujcie te tradycje, jak bardzo jesteście do niej przywiązani i pięknie przekazujcie ją następnym pokoleniom. Należy się dla was za to szacunek. Dziękuje za wasz trud, pracę i poświęcenie, a także za to, że mamy na naszych polskich stołach chleb – mówiła Marszałek Sejmu RP.

W swoim przemówieniu marszałek zwrócił uwagę na szczególny charakter tegorocznych dożynek, które są wspólnie świętowane z 100. rocznicą koronacji obrazu, jednocześnie dziękował wszystkim za przygotowanie święta plonów:

Pragnę z całego serca podziękować za piękną uroczystość, będącą wyrazem wdzięczności Panu Bogu – złożonym przez nas – mieszkańców Podkarpacia – za błogosławieństwo i pomyślność tegorocznych zbiorów. Dziś wszyscy składamy także dzięki Matce Bożej Zawadzkiej za opiekę i otrzymane łaski oraz zawierzamy po raz kolejny wspólnotę Kościoła Jej wstawiennictwu – powiedział marszałek, który odniósł się także do niełatwych okoliczności, w jakich przyszło organizować tegoroczne święto plonów. I choć żyjemy w czasach, które wystawiły ludzi i świat na wielką próbę, napełniając wielu lękiem oraz niepewnością, to my z tej próby chcemy wyjść zwycięsko, w poczuciu solidarności, empatii, roztropności i szacunku dla bliźnich. Wierzymy, że pomoże nam w tym zawierzenie naszych spraw w orędownictwo Matce Bożej z Zawady – mówił do uczestników dożynek Władysław Ortyl.

Uroczysta Msza święta, która jest integralną częścią każdego Święta Plonów została odprawiona pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego Seniora Kardynała Stanisława Dziwisza oraz Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża.

W swoim kazaniu skierowanym do wiernych zgromadzonych na mszy polowej przed Kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, kardynał Stanisław Dziwisz mówił o szczególnej roli sanktuariów maryjnych, gdzie Matka Najświętsza spotyka się ze swoimi wiernymi:

Takim szczególnym miejscem jest ta świątynia w Zawadzie tętniąca życiem i wiarą mieszkańców tej ziemi. To przed oblicze Matki Boskiej ukazanej na tym łaskami słynącym obrazie, wierni przynoszą swoje troski i zmartwienia, a jednocześnie dziękują za wysłuchane modlitwy – powiedział kardynał Dziwisz, który na zakończenie podziękował za tegoroczne plony:

Dziś w Zawadzie w trakcie dożynek dziękujemy Bogu za tegoroczne plony i modlimy się, aby chleba naszego powszedniego nie zabrakło w naszej Ojczyźnie i na świecie – powiedział.M

Po mszy świętej nastąpił uroczysty przemarsz grup wieńcowych przed ołtarzem i błogosławieństwo wieńców. Następnie starostowie dożynek: Marianna Miazga oraz Daniel Machala uroczyście przekazali gospodarzowi Województwa Podkarpackiego – marszałkowi Władysławowi Ortylowi chleb, będący symbolem obfitości i ciężkiej, całorocznej pracy rolników.

Info: ziemiadebicka.pl/Serwis Województwa Podkarpackiego/
zdjęcia : TV TRWAM

Przeczytaj także:

100-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej w Zawadzie – FOTOREPORTAŻ

100-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej w Zawadzie – FOTOREPORTAŻ II

100-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej w Zawadzie – FOTOREPORTAŻ III

Podziel się z innymi
0Shares
0 0