146 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej złożyło przysięgę - ZDJĘCIA - ziemiadebicka.pl

146 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej złożyło przysięgę – ZDJĘCIA


DSC07294146 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w obecności wiceministra MON Michała Dworczyka, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich oraz kilkuset mieszkańców Dębicy złożyło dzisiaj, 16 lipca przysięgę na sztandar na Rynku w Dębicy. Po 16 latach przerwy do Dębicy wróciło wojsko obecne w nim przez blisko 160 lat.

Przygotowania do dzisiejszej uroczystości trwały od wczesnych godzin rannych. Młode wojsko tuż po godzinie 8.00 rano wymaszerowało z koszar przy ulicy Kościuszki i przemaszerowało do Rynku, gdzie odbyła się próba generalna przed uroczystością.
Gośćmi specjalnymi dzisiejszej uroczystości obok przedstawicieli władz wszystkich szczebli byli żołnierze Armii Krajowej i członkowie rodzin żołnierzy AK. Na uroczystość przybyli m.in. bratankowie płk Łukasza Cieplińskiego oraz Jan Batory, brat Józefa Batorego, szefa łączności zewnętrznej IV ZG Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który został rozstrzelany przez UB razem z Łukaszem Cieplińskim w więzieniu w Warszawie w 1951 roku.
Nowo zaprzysiężeni żołnierze na przysięgę przyjechali prosto po zakończeniu 16 dniowego szkolenia w Nowej Dębie. Młodemu wojsku towarzyszyli żołnierze – rezerwiści Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy mieli wcześniej styczność ze służbą wojskową a w ostatnim czasie przeszli dodatkowe 8 dniowe szkolenie.

Pinterest