Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK-ekran_HDOd 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy dołączą do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (czyli rejestr sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłają ją jako JPK_VAT. Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK_VAT od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r. Na Podkarpaciu jest ok. 70 tys. podatników podatku VAT.

W Polsce Jednolity Plik Kontrolny JPK wprowadzany jest stopniowo, objął już przedsiębiorców dużych, średnich i małych a od 1 stycznia 2018 r. zostanie rozszerzony również na mikroprzedsiebiorców. Mikroprzedsiębiorca objęty obowiązkiem JPK_VAT to firma składająca deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, zatrudniająca do 10 osób i osiągająca obrót roczny do 2 milionów euro w tym jednoosobowe działalności gospodarcze.

Czym jest JPK_VAT:

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia JPK_VAT są pobierane bezpośrednio z systemów finansowoksięgowych przedsiębiorstwa. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie (schemat XML), do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Na czym polega obowiązek JPK_VAT:

Obowiązek polega na comiesięcznym przekazywaniu w postaci elektronicznej ewidencji zakupu i sprzedaży (JPK_VAT). Jeżeli podatnik prześle ewidencję zakupu i sprzedaży VAT i nie otrzyma informacji zwrotnej (SMS lub e-mail) z prośbą o uzupełnienie lub wyjaśnienie, wtedy może uważać, że fiskus nie ma zastrzeżeń do przedłożonych dokumentów. W przeciwnym wypadku zostanie poinformowany o niejasnościach i zobowiązany do samokontroli i wyjaśnienia wątpliwości. Na tym etapie przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów (np. kara, odsetki). Jeżeli nie skorzysta z tej możliwości, może spodziewać się działań ze strony urzędu skarbowego w zakresie stwierdzonych wątpliwości. Wszelkie dane przesyłane w ramach JPK są szyfrowane i gwarantują bezpieczeństwo.

Aplikacje: Ministerstwo Finansów na stronie www.jpk.mf.gov.pl udostępniło Aplikację Klient JPK, która ułatwia podatnikom bezkosztowe generowanie i wysyłanie plików JPK.

Testowanie

Mikroprzedsiębiorcy obowiązek przekazywania plików JPK_VAT będą mieli od 1 stycznia 2018 r., jednak już teraz mogą testować elektroniczne składanie JPK_VAT za październik, listopad i grudzień 2017 r. używając Aplikacji Klient JPK. Za

Autoryzacja wysyłki JPK:

Do wysyłania plików JPK potrzebny jest certyfikowany podpis elektroniczny (płatny) lub profil zaufany e-PUAP (bezpłatny).

Jednym z celów, jaki stawia sobie Krajowa Administracja Skarbowa jest stałe polepszanie sytuacji przedsiębiorców poprzez wzmacnianie uczciwej konkurencji. Wprowadzone w ostatnim czasie rozwiązania uszczelniające przyniosły już efekty w postaci większych wpływów do budżetu państwa. Pośród tysięcy działających uczciwie firm, znajdują się też takie, które próbowały i pewnie w niektórych przypadkach nadal próbują wyłudzać podatki.

Podejmowane przez Krajową Administrację Skarbową działania nie tylko zwiększają wpływy z podatków, ale również przyczyniają się do tworzenia uczciwego pola dla konkurencji, tak aby uczciwi przedsiębiorcy nie musieli toczyć nierównej walki z oszustami.

JPK nie jest rozwiązaniem nowym, ale od przyszłego roku będzie ono dotyczyło kolejnej grupy – mikroprzedsiębiorców. Krajowa Administracja Skarbowa zachęca do testowego składania JPK_VAT już teraz, po to, by mikroprzedsiębiorcy mieli możliwość nauczenia się obsługi nowego narzędzia w praktyce. Dzięki JPK_VAT przedsiębiorca uporządkuje dane na temat swoich transakcji, co pozwoli na lepszą kontrolę wewnętrzną w firmie jak i weryfikację ze strony urzędu. Zgromadzone dane na temat transakcji pozwolą z kolei zmniejszyć liczbę kontroli wyrywkowych, a urząd będzie mógł skupić się na nieuczciwych podatnikach. Przedsiębiorca stosujący JPK będzie miał również możliwość skorygowania swoich błędów bez negatywnych dla niego konsekwencji, po otrzymaniu powiadomienia z urzędu skarbowego o stwierdzonych rozbieżnościach. Rozliczenie przez JPK oznacza ponadto sprawniejszy zwrot VAT-u, skrócony z 60 do 25 dni (w branży budowlanej do 15 dni).

Celem działań podejmowanych przez Krajową Administrację Skarbową jest również pobór należności podatkowych i celnych oraz zapewnienie stabilnych i zrównoważonych finansów publicznych. W województwie podkarpackim wpływy z tytułu podatków na koniec III kwartału 2017 r. były większe o ponad 13% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego i wyniosły ponad 4,3 mld zł. Największy wzrost wpływów w tym okresie nastąpił w podatku VAT bo o prawie 25%, z tytułu podatku od towarów i usług do podkarpackich urzędów skarbowych wpłynęło o ok. 350 mln zł więcej niż w III kwartale ubiegłego roku kiedy wpływy z tego podatku wyniosły 1,5 mld.

źródło: Urząd Skarbowy w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.