Previous
Next
Previous
Next

Diecezja tarnowska dziękowała za kanonizację św. Jana Pawła II

StarySacz3Rodziny z całej diecezji dziękowały za kanonizację św. Jana Pawła II. Sobotnie uroczystości w Starym Sączu zgromadziły także ….osoby duchowne, siostry zakonne, samorządowców, wolontariuszy i darczyńców Caritas. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik.
Metropolita przemyski wspominając w homilii 15. rocznicę przyjazdu Jana Pawła II do Starego przypomniał przesłanie Ojca Świętego, który wówczas wskazywał na rolę świętości i świętych w życiu Kościoła, narodu i społeczeństw. „Dopóki nie zrodzą się święci społecznicy i święci politycy jak św. Księżna – Zakonnica Kinga, jak św. Królowa Jadwiga, przyszłość państwa i narodu nie wkroczyła jeszcze na drogę pełnego rozwoju, bo potęgę społeczną trzeba opierać na uczciwości i sprawiedliwości społecznej, na Bożych przykazaniach, które każą miłować drugiego człowieka jak siebie samego, a stróżem porządku społecznego są ludzie, obdarzeni społecznym zaufaniem, są ci, których wybieramy do naszych samorządów i parlamentów, są nauczyciele i wychowawcy, którym powierzamy formację naszych dzieci, są dziennikarze, od których oczekujemy prawdziwych informacji i ocen” – mówił arcybiskup. Metropolita przemyski podkreślił, że naród chrześcijański ma prawo do polityków odważnej wiary.„Naród nasz czeka na świętych polityków, którzy będą kierować się w swoim życiu osobistym i w życiu publicznym przykazaniami Boga, bo wtedy zagwarantują wolność sumienia i czynu, okażą sprawiedliwość bez względu na przynależność partyjną także ludziom innych religii i niewierzącym, uszanują zdrowych i zatroszczą się o chorych” – dodał. Mówiąc o bezrobociu, korupcji, braku perspektyw dla młodych, którzy wyjeżdżają z Polski, arcybiskup podkreślił, że im większe trudności widzimy wśród ludzi, tym mocniej należy trzymać się Boga, tym gorliwiej zachowywać religijne i polskie tradycje i z tym większą pokorą i ufnością modlić się. Podczas uroczystości, biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział, że w pomoc rodzinie wpisuje się też misja diecezjalnej Caritas. Biskup wyraził wdzięczność ludziom Caritas za „wyobraźnię miłosierdzia”. 108 osób otrzymało statuetki „Misericors” (Miłosierny Sercem). Trafiły one do wolontariuszy, darczyńców i pracowników placówek Caritas.Po Mszy św. odbył się festyn rodzinny. Uroczystości zorganizowali: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu i Kuria Diecezjalna w Tarnowie.
Oprac. Ewa Biedroń

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.