Previous
Next
Previous
Next

Wielkanocne Dzieło Caritas 2015

baranki2Ponad 46 tys. baranków z cukru i prawie 33 tys. paschalików trafi do parafii diecezji tarnowskiej w ramach Wielkanocnego Dzieła Caritas.

„Także poprzez tę akcję realizujemy to, na co tak mocno zwraca uwagę papież Franciszek, czyli pochylanie się nad potrzebującymi, troskę o nich, zdobywanie środków, by ich wspierać. Właśnie temu ma służyć Wielkanocne Dzieło Caritas i Jałmużna Wielkopostna, która przeżywana jest pod hasłem „Wiara i Miłosierdzie”. Te dwie rzeczywistości muszą iść ze sobą w parze” – mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Ofiara składana przy okazji nabywania baranków i paschalików wynosi co najmniej 5 zł. Połowa pieniędzy pozostanie w parafiach, a druga część zasili fundusz, z którego Caritas pomaga chorym z diecezji oraz przebywającym w placówkach w Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Grybowie i Jadownikach Mokrych.

O pomoc w leczeniu proszą Caritas najczęściej osoby starsze i rodziny wielodzietne. Starają się o wsparcie przy zakupie drogich leków, sprzętu medycznego czy o dofinansowanie do zabiegów rehabilitacyjnych. Potrzebujących przybywa, gdyż praktycznie codziennie ludzie proszą Caritas o pomoc w leczeniu.

„Przypominamy także, że razem z naszą Caritas można zbierać 1 proc. podatku np. dla chorej osoby. W zeznaniu podatkowym PIT wystarczy wpisać numer KRS Caritas Diecezji Tarnowskiej, równowartość 1% podatku, a w rubryce „Cel szczegółowy” imię i nazwisko osoby, którą chcemy wesprzeć w chorobie. W tej sprawie prosimy się najpierw z nami skontaktować, celem uzyskania szczegółowych informacji. Osoba potrzebująca dostanie od nas sto procent zebranej sumy” – podkreśla ks. Ryszard Podstołowicz.

O tym, że warto pomagać, Caritas chce także uczyć najmłodszych. W ramach Jałmużny Wielkopostnej, chętni uczniowie dostaną 35 tys. papierowych skarbonek. Dzieci wezmą je do domów, aby razem z rodzicami odkładać drobne datki. „Do tych skarbonek można wrzucać nawet grosiki. Liczy się gest i pamięć o potrzebujących.  W skali parafii i diecezji te grosze urosną do kwot, dzięki którym będzie można pomóc wielu chorym” – dodaje dyrektor Caritas.

Skarbonki będą rozdawali najmłodszym ich katecheci. Są one także dostępne w biurach Caritas przy ul . Legionów 30 i ul. Prostopadłej 9A (Dom dla Bezdomnych). Pieniądze ze skarbonek w całości pozostaną w parafiach i będą przeznaczone na pomoc potrzebującym.

Oprac. Ewa Biedroń

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.