Previous
Next
Previous
Next

Harcerze z Hufca ZHP Dębica po raz kolejny na Rajdzie Arsenał

15_arsenal_4W dniach 20-22 marca 2015r. w Warszawie odbyła się kolejna, 45, edycja Rajdu Arsenał – nazwanego tak w nawiązaniu do słynnej akcji harcerzy z Szarych Szeregów rozpowszechnionej m.in. dzięki książce Aleksandra Kamińskiego. Zgodnie z wieloletnią tradycją, na rajdzie nie zabrakło dębickich harcerzy.
Rajd organizowany jest przez Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów w rocznicę słynnej akcji pod warszawskim arsenałem, kiedy to 26 marca 1943r. harcerze odbili z rąk hitlerowców więźniów, w tym Jana Bytnara ps. Rudy. W tegorocznej edycji wzięło udział 1000 zuchów, harcerzy z całej Polski, w tym trzy patrole z 7 Szczepu Drużyn Dębickich „Invicti” i patrol z Prawie 48 Szczepu Dębowego Liścia – w sumie ponad 30 osób.
Dębiccy harcerze dotarli do stolicy pewien czas przed rozpoczęciem rajdu, aby skorzystać z okazji i zwiedzić Warszawę – Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki i wiele innych miejsc. Następnie udali się do swoich baz, gdzie odbyły się pierwsze zajęcia, warsztaty i gry. Dwa dębickie patrole trafiły do bazy mieszczącej się w liceum im. Stefana Batorego – tego samego, do którego uczęszczali bohaterowie „Kamieni na szaniec”.
Główny element rajdu – całodniowa gra miejska, odbył się w sobotę. Grupy harcerzy krążyły po stolicy i realizowały różnorodne zadania zlokalizowane w dziesiątkach miejsc, zarówno tych znanych jak Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Narodowe jak i w nieznanych szerszemu gronu zakątkach Warszawy.
Po zakończonej grze harcerze wzięli udział w kolejnej rundzie warsztatów, a instruktorzy spotkali się w Muzeum Historii Żydów Polskich na konferencji, której celem było wypracowanie wskazówek i rekomendacji do harcerskiego wychowania patriotycznego. Poruszono wątki dotyczące wyzwań dzisiejszej rzeczywistości – rynek pracy, bezpieczeństwo obywateli i państwa, wielokulturowość, pamięć historyczna.
Niedziela upłynęła pod znakiem oficjalnych uroczystości na Placu Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie pod warszawskim arsenałem – miejscem pamiętnej akcji.
Udział dębickich harcerzy w rajdzie był współfinansowany przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.