Previous
Next
Previous
Next

Uroczystości Patriotyczno-Religijne na Górze Śmierci

ur-195W ramach obchodów Miesiąca Pamięci 29 kwietnia br. odbyły się coroczne Uroczystości Patriotyczno – Religijne na Górze Śmierci w Pustkowie. Oddanie hołdu i przywrócenie pamięci o tysiącach więźniów różnych narodowości przetrzymywanych i represjonowanych w obozach pracy przymusowej w Pustkowie stało się lokalną tradycją kultywowaną od wielu lat. Jest to także okazja do uczczenia pamięci wszystkich Rodaków, którzy z odwagą i poświęceniem walczyli o niepodległość Ojczyzny.
Na te szczególne uroczystości jak co roku przybyli więźniowie Pustkowskiego Obozu Pracy, przedstawiciele kół wojewódzkich i terenowych Związków Kombatantów RP, przedstawiciele świata polityki, kultury i nauki, reprezentujący władze zarówno na szczeblu ogólnopaństwowym jak i lokalnym.
Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego. Wszystkich przybyłych gości powitał wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz. Następnie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, po której dzieci i młodzież z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie – Osiedlu zaprezentowały fragment przedstawienia Księżna Helena Jabłonowska „Serce dla ludu, dusza dla kraju”. Po części artystycznej porucznik Magdalena Homa z Kompanii Honorowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty – Spiechowicza poprowadziła Apel Pamięci, na zakończenie którego oddano salwę honorową. Słowa podziękowania do uczestników Uroczystości skierował Przewodniczący Rady Gminy Piotr Żybura. Zwieńczeniem Uroczystości było złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem na Górze Śmierci oraz zwiedzenie Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej. Oprawa muzyczna uroczystości została przygotowana przez Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Gmina-Dębica oraz Chór Parafialny z Pustkowa – Osiedla.
Organizatorami kwietniowych Uroczystości byli: Powiat Ropczycko – Sędziszowski, Powiat Dębicki, Miasto Dębica, Gmina Ostrów, Parafia pw. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu, Gmina Dębica, Muzeum Regionalne w Dębicy, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica.
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.