Previous
Next
Previous
Next

Muzeum Regionalne w Dębicy serdecznie zaprasza dzieci i młodzież szkolną na wielkanocne warsztaty muzealne.

Logo_Muzeum-copyZbliżające się Święta Wielkanocne są bardzo mocno wpisane w kulturę ludową. Wiele związanych z nimi zwyczajów i obrzędów przetrwało do dzisiaj jednak ich znaczenie znane jest coraz węższej grupie. Inne z kolei zostały już niemal całkowicie zapomniane.
Muzeum Regionalne w Dębicy zaprasza dzieci i młodzież szkolną na warsztaty podczas których nie tylko będą miały okazję do rozwoju artystycznego ale przede wszystkim zapoznają się z polską tradycją wielkanocną, rozpoznając znane zwyczaje a także odkrywając te zupełnie sobie nie znane.
Proponowane tematy:
1. Wielkanocny gaik
Gaik wielkanocny, czyli drzewko bądź gałąź pięknie przybrana wstążkami, kwiatami, wydmuszkami i dzwonkami, dzieci i młodzież nosiły od domu do domu w Wielkanocny Poniedziałek z życzeniami i piosenkami, jednocześnie prosząc o datki.
Uczestnicy warsztatów wykonują dekoracje i wspólnie ozdabiają wielkanocny gaik.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ
2. Na Kwietną Niedzielę
Tradycja święcenia przyozdobionych gałązek, tzw. palm wielkanocnych w Niedzielę Palmowej (zwaną też Kwietną) praktykuje się dopiero od XI wieku. Mnogość form jakie przyjmują ugruntowana jest tradycją regionu. Uczestnicy warsztatów poznają bogactwo symboliki palm związane z wierzeniami w ich magiczną moc a w części praktycznej sami wykonają i ozdobią własne palmy wielkanocne.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ
3. Stworek-podarek
Według ludowych wierzeń niektórych regionów noc z Niedzieli na Poniedziałek Wielkanocny jest niebezpieczną porą ponieważ domostwa mogą wówczas nawiedzić przeróżne czorty, stwory i potwory. Aby odegnać je i powstrzymać przed psotami i szkodzeniem uczestnicy warsztatów wykonają, wzorem swoich przodków, koszyczki wielkanocnych darów.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ
4. Easter bonnet
Co kraj to obyczaj, dlatego też zwyczaje wielkanocne w różnych krajach bardzo się od siebie różnią. Warsztaty mają zapoznać uczestników z tradycjami innych państw związanymi ze Świętami Wielkanocnymi. W części praktycznej tworzone będą Easter bonnet, czyli amerykańskie kapelusze wielkanocne.
CENA WARSZTATU : 4 ZŁ
Prosimy o potwierdzenie udziału w warsztatach z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.
Czas jednego warsztatu waha się w granicach 1,5 – 2 godz. (w zależności od tematu i grupy wiekowej uczestników).
Warsztaty muzealne w Muzeum Regionalnym w Dębicy prowadzi pani Barbara Ciura.
Kontakt : tel. 014 683-74-28,
Lokalizacja : ul. Ratuszowa 4, 39-200 Dębica, e-mail : sekretariat@muzeumwdebicy.pl
Godziny otwarcia w tygodniu : poniedziałek – NIECZYNNE
wtorek-piątek : 8:00 – 15:30

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.