Previous
Next

72. rocznica akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce

DSC04480Kilkuset mieszkańców ziemi dębickiej oddało hołd bohaterom walk na Kałużówce podczas uroczystości patriotyczno – religijnych które odbyły się w niedzielę 28 sierpnia na polanie w 72. rocznicę akcji „Burza”. Gośćmi honorowymi uroczystości byli uczestnicy bitwy w 1944 roku: Bronisław Duman (Szczecin), Jerzy Krusensetern (Kraków) oraz dzieci głównodowodzącego siłami Obwodu AK Dębica mjr. Adama Lazarowicza „Klamry”: uczestnik bitwy na Kałużówce Zbigniew Lazarowicz i jego siostra Danuta Iwan (Wrocław).

„Wszystkim bardzo dziękuję za spotkanie. Ziemia Dębicka jest mi bardzo bliska. Zawsze czułem się tutaj dobrze, mieszkałem tutaj, ojciec był kierownikiem szkoły. Ojciec miał szczególny stosunek do młodzieży. Robił wszystko, aby młodych ludzi dobrze wychować. W wojsku także pilnował młodych żołnierzy i nie pozwalał aby młodzi wykonywali wyroki śmierci, bo uważał, że jest to demoralizujące. Wychowywał młodych w miłości Ojczyzny i szacunku dla innych ludzi. Za wszystko wam dziękuję” – powiedział podczas uroczystości 91- letni Zbigniew Lazarowicz, syn Adama Lazarowicza, dowódcy podczas akcji „Burza”. Jego krótkie wystąpienie zostało przyjęte gorącymi brawami i odśpiewaniem „100 lat”.
W dzisiejszej uroczystości na polanie Kałużówka wzięło udział kilkuset mieszkańców ziemi dębickiej, którzy przybyli tutaj całymi rodzinami. Podczas rozpoczynającej uroczystości mszy św. zgromadzeni mogli usłyszeć o bohaterstwie i poświęceniu jakie okazali walczący tutaj na polanie 72 lata temu żołnierze, jak również ciężkich czasach powojennych, wywózkach na Sybir, nieludzkich warunkach życia z dala od Ojczyzny. Dzięki tym bohaterom sprzed lat dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce.
Oddając hołd bohaterom przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, gminnych, wojewódzkich, parlamentarzyści oraz reprezentacje organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, harcerze, przedstawiciele Związku Strzeleckiego „Strzelec”, NSZZ „Solidarność”, żołnierze Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy i szkół po apelu poległych oraz salwie honorowej złożyli wiązanki kwiatów u stóp pomnika na polanie Kałużówka.
Dzisiaj w Gdańsku w Bazylice Mariackiej odbyła się także uroczysta msza żałobna w intencji Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Dzisiaj mija 70 lat od wykonania przez komunistyczne władze wyroku śmierci na 18-letniej sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej „Ince” i Feliksie Selmanowiczu, dowódcy plutonu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Galeria zdjęć

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.