Previous
Next

72. rocznica akcji „Burza”

burza28 sierpnia (niedziela) 2016 r. odbędą się obchody 72. rocznicy akcji „Burza” i bitwy pod Kałużówką – największej partyzanckiej bitwy w ramach akcji „Burza” w 1944 r. w Polsce południowo-wschodniej. Uroczystości organizowane są w hołdzie walczącym o wolną ojczyznę. Obchody od lat cieszą się dużym zainteresowaniem i stanowią żywą lekcję historii. Patronat Honorowy nad patriotyczno-religijnym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Program uroczystości: pomnik przy drodze Braciejowa-Południk, godz. 9:30 – złożenie kwiatów przez weteranów Armii Krajowej i delegacje organizatorów, polana Kałużówka (w razie intensywnych opadów deszczu uroczystości odbędą się w kościele w Gumniskach), godz. 10 – msza święta w intencji ojczyzny; godz. 11 – oficjalne obchody: hymn państwowy, apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, piknik patriotyczno-historyczny, tj. grochówka wojskowa, diorama historyczna, wydawanie kart uczestnika uroczystości rocznicowych.
Impreza towarzysząca: 28 sierpnia br., godz. 14.00 – przy Orliku w Gumniskach wystartuje Bieg przełajowy „PARTYZANT” Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania AK Obwodu Dębica (informacje: www.maratonczyk-debica.pl).
Główni organizatorzy obchodów: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy, Powiat Dębicki, Miasto i Gmina Pilzno, Gmina Dębica, Miasto Dębica, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Dębica, Zespół Szkół w Gumniskach, Hufiec ZHP Dębica,  Parafia Wniebowzięcia NMP w Gumniskach.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.