Previous
Next
Previous
Next

 70 – lat Gminnej Biblioteki Publicznej w Jodłowej

W grudniu br. mija 70 lat od utworzenia Biblioteki Publicznej w Jodłowej. Powstała w 1948 roku biblioteka miała kilka siedzib. Na samym początku zlokalizowana była w ówczesnym Urzędzie Gminy. Potem lokalu na jej działalność w swoim prywatnym domu użyczyli  Państwo Proszowscy. Kolejną jej siedzibą był pożydowski budynek w którym wcześniej działał Ośrodek Zdrowia. Od 2000 roku biblioteka działa w budynku wielofunkcyjnym w Jodłowej.  Biblioteka zaczynała od księgozbioru liczącego nieco ponad 1 tysiąc woluminów. Dziś posiada ich ponad 22 tysiące.

Gminna Biblioteka Publiczna w Jodłowej została założona w 1948 r. Jej właścicielem był Zarząd Gminy w Jodłowej. Na przestrzeni dziesięcioleci, w związku z reformami administracyjnymi, ulegała ona przemianom. W 1956 r. została przekształcona w Gromadzką Bibliotekę Publiczną, po kolejnych zmianach w 1973 r. przemianowano ją na Gminną Bibliotekę Publiczną, a w 1996 r. połączono z Ośrodkiem Kultury tworząc Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej.

Pierwszą siedzibą biblioteki było pomieszczenie w ówczesnym Urzędzie Gminy. W latach 1958-1960 był to lokal w domu prywatnym Państwa Proszowskich, następnie w latach 1961-1977 w żydowskim budynku po dawnym Ośrodku Zdrowia . Kolejno w 1977-2000 jej siedzibą został ponownie budynek starego Urzędu Gminy. Na czas remontów lokali, biblioteka była przygarnięta przez Szkołę Podstawową nr 1 w Jodłowej. W roku 2000 została przeniesiona do budynku wielofunkcyjnego w którym mieści się do dnia dzisiejszego.

Pierwszym kierownikiem biblioteki była nauczycielka Honorata Cichowska, która prowadziła bibliotekę w latach 1948-1961 r. Biblioteka posiadała już wtedy 7 punktów bibliotecznych, które były prowadzone w domach prywatnych i szkołach podstawowych. Zostały one zlikwidowane w 1991 r.

W pierwszym roku pracy biblioteki księgozbiór liczył 1057 woluminów. Obecnie biblioteka posiada 22355 .

Drugim Kierownikiem Biblioteki była Józefa Tybur, która pracowała w latach 1961-1974 r. Kolejnym kier. biblioteki w latach (1974-1997) była Jolanta Kloczkowska (Baran) , która pracowała do 2002 r . W międzyczasie na stanowisku młodszego bibliotekarza pracowały: Władysława Siepiela (obecnie Nawracaj) i Krystyna Kos(obecnie Jasica) oraz Maria Rynkar (Kaczka) od roku 1985 do obecnie.

W roku 1996 po połączeniu z Centrum Kultury dyrektorem tej placówki został  Waldemar Sztogrin.

Od 2004 r. w ramach programu „Promocja Czytelnictwa i rozwój sektora książki” uruchomionego przez Ministerstwo Kultury biblioteka corocznie pozyskuje dotacje na zakup nowości wydawniczych.

Od 2016 biblioteka posiada w pełni skatalogowany księgozbiór w wersji elektronicznej w systemie MAK, oraz elektroniczną bazę czytelniczą.

Obok zadania gromadzenia, przechowywania, opracowywania i udostępniania księgozbioru , współcześnie Biblioteka Publiczna w Jodłowej realizuje także formy prac kulturalno-oświatowych jak: imprezy cykliczne adresowane do dzieci i młodzieży . np. konkursy plastyczne i literackie, lekcje biblioteczne. Akcje: „Cała Polska czyta dzieciom”, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, Światowy Dzień Pluszowego Misia , spotkania autorskie itp.
Od 2009 r w bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki, którego założycielem i moderatorem jest Agnieszka Szewczyk – pracownik Centrum Kultury.

Od 2012 r. biblioteka bierze udział w Akcji” Noc Bibliotek” a od 2016 r. włączyła się po raz pierwszy w Ogólnopolską Noc Bibliotek W bibliotece organizowane były również Warsztaty n.p.-” Zaprogramuj Się na Czytanie, ”Bajkopisarstwo czyli retoryka młodego czytelnika” z Michałem Zawadką , spotkanie z rysownikiem Arturem Nowickim.
Od 2014 r. biblioteka włączyła się do akcji publicznego czytania zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego „Narodowe Czytanie” .
Od 2015 r. bierze udział w Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej .
Od września 2018 biblioteka przystąpiła do akcji „Mała książka – wielki człowiek” w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki .
W obecnym roku z okazji obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę placówka przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100-licy” organizowanej przez Lustro Biblioteki i wydawnictwo Zielona Sowa, oraz zorganizowała szereg lekcji bibliotecznych pt.”Poznajemy baśnie i legendy Polski”.

Na podstawie informacji www.jodłowa.eu

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.