Previous
Next
Previous
Next

33 lata temu usunięto z dębickiego Rynku „Karolka”

Dzisiaj, 13 września mijają 33 lata od usunięcia „Karolka” z dębickiego Rynku. „Karolek” czyli pomnik żołnierza radzieckiego stał na wysokim postumencie na Rynku od lat 50. XX wieku i był jego najbardziej charakterystycznym obiektem. 13 września 1990 roku betonową postać żołnierza radzieckiego żołnierza ściągnięto z postumentu i przeniesiono na na cmentarz żołnierzy radzieckich, gdzie stoi do dziś. Na temat tego co się stało z postumentem na którym stał „Karolek” opinie są podzielone. Jedni mówią że został wysadzony przez dębickich saperów, inni że rozbity przy użyciu młotów pneumatycznych.

Wiec na Rynku przed „Karolkiem” , lata 50. XX w.

Kamienny pomnik żołnierza Armii Czerwonej, trzymającego w ręku pepeszę przez większość dębiczan nazywany „Karolkiem” pojawił się w Dębicy w 1953 roku. Odkąd stanął na Rynku młodzież umawiała się pod „Karolkiem”. I tak było przez blisko 40 lat kiedy to w 1990 roku „Karolek” został usunięty z Rynku i przeniesiony na dębicki cmentarz żołnierzy radzieckich.

„Karolek” w centralnym punkcie Rynku, lata 70. XX koloryzacja ziemiadebicka.pl

Historii „Karolka”, oficjalnie nazywanego Pomnikiem Wdzięczności  i pojawienia się go na dębickim Rynku w latach 50 – tych można upatrywać w powojennej historii tego miejsca. W sierpniu 1944 roku, w pierwszym dniu po wkroczeniu do Dębicy Armii Czerwonej  na dębickim Rynku  w jego południowej części (w sąsiedztwie dzisiejszych fontann) pochowano kilkudziesięciu poległych rosyjskich żołnierzy. Miejsce to stało się de facto cmentarzem, który istniał tam jeszcze przez pięć lat – do 1950 r.

Rynek z Karolkiem, pocztówka

W tym roku przeprowadzono ekshumację i szczątki przewieziono na nowo powstały cmentarz Armii Czerwonej przy ul. Cmentarnej w Dębicy. 22 lata temu, w kwietniu 2001 roku na dębickim rynku rozpoczęto prace budowlane związane z rewitalizacją i gruntowną przebudową Rynku. W  wyniku przeprowadzonych prac ujawniono, że jednak nie wszystkie szczątki radzieckich żołnierzy pochowane po wyzwoleniu na dębickim Rynku zostały przeniesione na cmentarz przy ul. Cmentarnej. Odkopane ludzkie szczątki  zostały przejęte przez dębicką prokuraturę, która przekazała je do zbadania w Krakowie.

Groby żołnierzy radzieckich na dębickim Rynku tuż po zakończeniu II wojny światowej

Dziś „Karolka” na dębickim Rynku w otoczeniu dużej ilości zieleni można zobaczyć już wyłącznie na archiwalnych fotografiach i pocztówkach.

„Karolek” na dębickim Rynku/. Pocztówka /fotopolska.eu./koloryzacja staradebica.pl

„Karolek” fot., z archiwum „Mechanika”

„Karolek” na Rynku

Cmentarz żołnierzy radzieckich przed przeniesieniem na niego „Karolka”, lata 70 XX w. Zdjęcie z archiwum „Mechanika”

Cmentarz żołnierzy radzieckich przed przeniesieniem na niego „Karolka”, lata 70 XX w. Zdjęcie z archiwum „Mechanika”

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.