Dobiega końca renowacja zabytkowego cmentarza z I wojny światowej w Bukowej

Trwają rozpoczęte jeszcze w ubiegłym roku prace przy odnowie zabytkowego cmentarza z I wojny światowej w Bukowej. Cmentarz nr 218 utworzony w 1916 roku uchodzi za jeden z piękniejszych cmentarzy wojennych na ziemi dębickiej.

Cmentarz nr 218 w Bukowej został zaprojektowany przez przez Michaela Matscheko Ritter von Glasner. Znajduje się na nim 158 mogił, w których pochowano żołnierzy austro-węgierskich oraz rosyjskich. Na tablicy inskrypcyjnej znajduje się napis (tłum.): „Podejdźcie z podniesioną głową do grobów bohaterów,/ dziękując dniom szybko przemijającej sławy,/ która wywyższa nasze sztandary, uszlachetnia nasze narody/ wkuwa w nasze serca dumę i honor.”

fot. „Brzostek i okolice” ks. B. Stanaszek

„Na zboczu Lisiej Góry w niewielkich zaroślach ukryty jest cmentarz wojskowy nr 218 z I wojny światowej. Dojście do niego ułatwia drogowskaz ustawiony przy drodze głównej. Przy ścieżce prowadzącej do cmentarza stoi kamienna kapliczka słupowa zbudowana przez Austriaków. Projekt cmentarza wykonał architekt Ritner von Glassner-Matscheko, kierujący także jego budową. Znajduje się tu 158 mogił, w których pochowano żołnierzy austriackich z 36, 47, 57 i 98 pułku piechoty, a także Rosjan. Obecnie cmentarz jest zaniedbany, zarośnięty krzakami. Został też częściowo zniszczony (uszkodzony główny pomnik – brak brązowej tablicy fundacyjnej, rozkradzione rurki z ogrodzenia)” – napisał kilka lat temu o tym cmentarzu w swojej książce „Brzostek i okolice” ks. B. Stanaszek.

„Fundusze na renowację tego cmentarza pozyskaliśmy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020. Koszt tego zadania to niespełna 300 tys złotych. Zadanie było rozłożone na dwa lata. W ubiegłym roku pierwszy etap, natomiast do końca września bieżącego roku drugi etap” – mówi Wojciech Staniszewski, burmistrz Brzostku.

Fot. FB Wojciech Staniszewski

Podziel się z innymi
0Shares
0 0