Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dwie wystawy w Galerii

kolakowska_plGaleria Sztuki MOK zaprasza na wystawę Beaty Kołakowskiej – „Studium przypadku” – grafika oraz poplenerową wystawę – Celiny 2017. Prace będzie można zobaczyć od 8 września do 8 października, w godzinach pracy Galerii. Finisaż wystaw zaplanowano 6 października, o godz.19.

Beata Kołakowska, urodzona w 1978 r. w Olsztynie, artysta grafik. Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko -Mazurskiego w Olsztynie. Obroniła doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2016 roku. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych, krajowych i zagranicznych (m.in. Spettri, San Gemini, Włochy, Anamnesis, Edinburgh College of Art, Sculpture Court Gallery, Szkocja,2013), uczestnikiem wystaw zbiorowych (Ogólnopolski Przegląd Litografii w Kielcach, 2014, Olsztyńskie Biennale Sztuki,2013 i 2015) oraz organizatorem polsko-szkockich projektów artystycznych (w latach 2005-2009 mieszkała w Szkocji, gdzie nawiązała kontakty z artystami z Edinburgh Printmakers, Glasgow Print Studio oraz Edinburgh College of Art). Pracuje głównie w technice litografii i algrafii. Prywatnie jest mamą Eulalii, Brunona i Tristana.

Cykl „Studium przypadku” został zainspirowany popularnym poradnikiem zdrowia z końca lat 20’ ubiegłego stulecia „Die Arztin im Hause”, autorstwa doktor Jenny Springer.

Autorka pragnie rozłożyć na czynniki pierwsze, jak chirurg na stole operacyjnym, własne niezwerbalizowane dotąd myśli oraz nieuświadomione podejrzenia co do natury „opakowania” w jakim bytuje istota ludzka.

Fragment powieści „Bieguni” Olgi Tokarczuk wiernie odzwierciedla odczucia autorki: „Ciało jest czymś absolutnie tajemniczym- pisał. – To, że je tak dokładnie opisujemy, wcale nie znaczy, że je poznajemy. To jak wywód z książki Spinozy, tego szlifierza soczewek, który poleruje szkło właśnie po to, żebyśmy bliżej mogli się przyjrzeć każdej rzeczy, i wymyśla arcytrudny język, żeby wyrazić swą myśl. Bo mawia się: widzieć to wiedzieć.

Ja chcę wiedzieć, a nie oddawać się logice. Co mi z dowodu z zewnątrz ujętego w wywód prawdziwie geometryczny; daje on tylko pozory logicznej konsekwencji i miłego dla umysłu porządku. Jest A, a po A następuje B, najpierw definicje, potem aksjomaty i numerowane twierdzenia, jakieś wnioski dodatkowe- i można mieć wrażenie, że takie dowodzenie przypomina świetnie rozrysowaną rycinę w atlasie, gdzie literami oznacza się poszczególne części i wszystko wydaje się tak jasne i przejrzyste. Ale wciąż nie wiadomo, jak to działa.”

W cyklu przeplatają się dwa tematy: wizerunek ludzkiego ciała zainspirowany rycinami z podręcznika oraz pejzaż mentalny, osobista przestrzeń wolna od fizycznych ograniczeń i trosk dnia codziennego.

Na drugą ekspozycję złożą się prace powstałe podczas X pleneru malarskiego w „Gratce” – Gospodarstwie Agroturystyczno-Edukacyjnym w Celinach. Wyjazdowe warsztaty odbyły się w dniach 19-21 czerwca br. Wzięli w nich udział młodzi mieszkańcy powiatu dębickiego: Alicja i Aleksandra Mróz, Oliwia Matłok, Oliwia Kornaś, Kaja Koziara, Natalia Miazga, Karolina Olechowska, Małgorzata Surowiec, Aneta Wyszyńska, Urszula Zych i Piotr Cebula. Plener został zorganizowany przez Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.