-->

Maria Kolakowska. U nas w domu było nas dziewięcioro, ale mama wzięła jeszcze jedną sierotę, co sama na świecie została, na wychowanie. Żyła z nami jak swoja

Maria Kolakowska urodziła się w Kosowach koło Mielca 30 października 1912 roku, gdy Polski nie było jeszcze na mapie świata. Pochodziła z wielodzietnej rodziny. Było ich w domu dziewięcioro, ale mama wzięła na wychowanie jeszcze jedną z sierot, które same zostały na świecie po śmierci rodziców.

-W domu było nas dziewięcioro, więc rodzice mieli się o kogo troszczyć. Każdego trzeba było nakarmić, odziać, a wszyscy żyliśmy tylko z pracy własnych rąk i tego co urosło na polu i się uchowało w stajni – wspominała Maria Kolakowska. W tym czasie akurat zmarli rodzice trójki dzieci, nie pamiętam już na co. Na świecie została trójka sierot.

W tamtych czasach nie było zorganizowanej opieki nad sierotami, zwłaszcza na wsiach. Sieroty zdane były na łaskę rodziny lub dobrych ludzi
.
-Babcia powiedziała mamie, żeby wzieła jedną dziewczynkę z tego rodzeństwa. Mówiła, że będzie paść krowę i tak będzie pomagać. Mama zgodziła się – opowiadała Maria Kolakowska. Dziewczynka przyszła do nas do domu i bardzo szybko ją wszyscy polubili. Gdy była wigilia lub wielkanocne śniadanie to przy stole zasiadało dwanaście osób.

-Bardzo się z nią żżyliśmy. Była z nami jak swoja. Mieszkała u nas aż do dwudziestego roku życia. Potem poszła na służbę, gdzieś za Mielec. A gdy wychodziła za mąż to mama i tato byli jak jej rodzice na ślubie – wspominała Maria Kolakowska.

Maria Kolakowska zmarła tuż przed swoimi 107. urodzinami 25 września 2019 roku. Została pochowana na Cmentarzu parafialnym w Brzeźnicy.

Posłuchaj jak o historii sieroty, która trafiła do rodziny Marii Kolakowskiej na wychowanie i o Wielkanocy w jej rodzinnym domu opowiada bohaterka artykułu.

Historia życia Marii Kolakowskiej została opisana w książce autorstwa Krzysztofa Czuchra pt. „Maria Kolakowska. Moje długie życie”

https://ziemiadebicka.pl/produkty/maria-kolakowska-moje-dlugie-zycie/

Książka do nabycia w cenie 23 zł + 12 zł. koszt przesyłki.
Kontakt w sprawie zakupu: reklama@gryfmedia.pl

Podziel się z innymi
0Shares
0 0