-->

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Pogorszenie sytuacji finansowej może powodować problem ze spłatą zobowiązań. Warto w takiej sytuacji zainteresować się produktem bankowym, jakim jest kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu można połączyć swoje dotychczasowo spłacane kredyty w jeden nowy i jednocześnie zmienić warunki spłaty tak, aby nie obciążały nadmiernie domowego budżetu.

Najpierw jednak warto dokładnie poznać zasady działania takiego rozwiązania – poniżej dowiesz się zatem, na czym polega kredyt konsolidacyjny (sprawdź oferty na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny) i w jaki sposób można z niego skorzystać.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Już niemal każdy bank ma w swojej ofercie kredyt konsolidacyjny – co to jednak jest za produkt i na czym polega? Najprościej tłumacząc, jest to specjalny kredyt służący do konsolidacji (czyli inaczej połączenia) innych zobowiązań w jedno. Jego celem jest zamiana kilku produktów kredytowych w jedno nowe zobowiązanie, a przy okazji zmiana warunków kredytowania. Zmiana ta może polegać na przykład na wydłużeniu okresu spłaty, czego efektem będzie zmniejszenie miesięcznych obciążeń związanych ze spłatą zadłużenia.

Zasady działania kredytu konsolidacyjnego najlepiej wyjaśnić na przykładzie.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny? Przykład

Wyobraź sobie, że spłacasz aktualnie pożyczkę gotówkową, raty za samochód i kredyt zaciągnięty wiele lat temu na remont mieszkania. W sumie więc każdego miesiąca płacisz 3 raty – odpowiednio 100 zł z tytułu pożyczki, 600 zł z tytułu kredytu samochodowego i 400 zł za kredyt gotówkowy przeznaczony na remont. Wszystkie te zobowiązania możesz połączyć w jeden kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu zostaną spłacone wszystkie trzy aktualne kredyty, a więc każdego miesiąca będziesz spłacać wyłącznie jedną ratę z tytułu nowego zobowiązania. Nowa rata może być w wysokości np.:

  • sumy poprzednich rat, czyli wynosić około 1100 zł (plus odsetki),
  • w przypadku wydłużenia okresu spłaty nowego kredytu można ją obniżyć np. do 600 zł.

Wysokość raty może być więc dopasowana do Twojej aktualnej sytuacji finansowej. W przypadku obniżenia dochodów możesz wnioskować o dłuższy okres spłaty i obniżyć miesięczne obciążenia, ale w sytuacji poprawy sytuacji materialnej równie dobrze możesz skrócić harmonogram spłat, by szybciej pozbyć się zadłużenia.

Jakie zobowiązania może objąć kredyt konsolidacyjny?

Musisz wiedzieć, że banki proponują dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. W najprostszej wersji są to kredyty gotówkowe, które umożliwiają skonsolidowanie zobowiązań o wartości nie większej niż 200 000 zł. Są też produkty hipoteczne, za pomocą których można spłacić znacznie większe kredyty, ale taka konsolidacja wymaga zabezpieczenia na nieruchomości.

Najpopularniejsze są gotówkowe kredyty konsolidacyjne, które pozwalają połączyć takie zobowiązania jak:

Warto też wiedzieć, że w ramach usługi możesz także ubiegać się o dodatkową kwotę na inny cel – jej otrzymanie będzie jednak zależeć od Twojej zdolności kredytowej.

Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny i jaką ofertę wybrać?

Decyzję o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego warto dobrze przemyśleć. Skorzystanie z takiej usługi wiąże się bowiem z pewnymi kosztami – nowe zobowiązanie będzie trzeba spłacać powiększone o odsetki, a nierzadko także o prowizję lub inne bankowe opłaty.

Z pewnością jednak usługa może okazać się dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy spłata bieżących kredytów i pożyczek zaczyna być zbyt dotkliwa, czyli mówiąc wprost, gdy coraz trudniej wygospodarować na ten cel środki. Zamiast kombinować, skąd je wziąć na spłatę kolejnych rat i co gorsza, zadłużać się na ten cel u znajomych, lepiej rozważyć konsolidację. W takiej sytuacji można liczyć na następujące korzyści:

  • zmniejszenie miesięcznych obciążeń finansowych związanych ze spłatą zobowiązań kredytowych,
  • płacenie jednej raty zamiast kilku, a więc konieczność pamiętania tylko o jednym terminie,
  • uniknięcie opóźnień w spłacie zadłużenia, a więc także związanych z tym problemów (odsetek, windykacji, komornika, wpisów do baz itp.),
  • utrzymanie dobrej historii kredytowej w BIK,
  • opcjonalnie zwiększenie zdolności kredytowej.

Aby połączenie zobowiązań w jedno było rzeczywiście opłacalne, należy wybrać w miarę najtańszy kredyt konsolidacyjny. W tym celu nie ma innego wyjścia, jak tylko porównać oferty bankowe – należy to jednak zrobić we właściwy sposób. Samo porównanie oprocentowania może być niewystarczające, ponieważ większość banków oferuje je na podobnym poziomie (około 7% w skali roku). Ważna więc jest wysokość prowizji oraz innych opłat. Takie całkowite koszty zaciągnięcia zobowiązania odzwierciedla RRSO, według którego tworzone są popularne rankingi kredytów – skorzystanie z takiego darmowego narzędzia dostępnego w Internecie wydaje się więc dość dobrym sposobem na znalezienie korzystnej oferty.

Artykuł zewnętrzny

Podziel się z innymi
0Shares
0 0