Popiersie Króla Władysława Jagiełły na 120-lecie I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy

Około 20 tysięcy złotych będzie kosztowało wykonanie popiersia króla Władysława Jagiełły – patrona I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, które ma powstać dla upamiętnienia przypadającej w przyszłym roku 120. rocznicy powstania jednej z najstarszych szkół w Dębicy. Inicjatywa ufundowania takiego popiersia wyszła od społeczności szkoły. Jego wykonanie powierzono absolwentowi dębickiej “Jedynki”, artyście – rzeźbiarzowi Sławomirowi Mickowi.

“W związku ze zbliżającymi się uroczystymi obchodami jubileuszu 120-lecia istnienia naszej szkoły, społeczność szkolna wystąpiła z inicjatywą ufundowania (wykonanego z metalu) popiersia jej wieloletniego patrona – Króla Władysława Jagiełły i ustawienia go na granitowym cokole na skwerku przed budynkiem szkoły. Jednakże z uwagi na znaczny koszt inwestycji, zmuszeni jesteśmy zwrócić się z serdeczną prośbą o finansowe wsparcie naszej inicjatywy. Prośbę kierujemy przede wszystkim do absolwentów szkoły, jej sympatyków, ale także wszystkich tych, którzy doceniają osiągnięcia i rolę naszego liceum na przestrzeni tych 120 lat. Liczymy, że nasza prośba spotka się z życzliwym odbiorem i że wspólnie podejmiemy finansowy wysiłek na rzecz tej cennej inicjatywy. Będziemy niezmiernie wdzięczni za każdy przekazany datek. Wykonanie tej inwestycji planujemy na lato 2019 roku. Koszt całego przedsięwzięcia – około 20 tyś. złotych” – można przeczytać na stronie internetowej i profilu FB I LO w Dębicy.

1 czerwca dyrektor szkoły Wiesław Ostafin podpisał umowę o dzieło z artystą rzeźbiarzem Sławomirem Mickiem, w której Autor zobowiązał się do wykonania popiersia Króla Władysława Jagiełły wg Jana Matejki „Poczet Królów Polskich” – odlew w brązie, wys. ok. 65 cm., do dnia 22.08.2019r. Artysta rzeźbiarz to absolwent „Jagiełły”, matura rok 1975, na stałe mieszka w Kielcach.

Wpłat na popiersie można dokonywać na konto:
Podkarpackie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy
39-200 Dębica, ul. Słowackiego 9
Podkarpacki Bank Spółdzielczy o/ Dębica
Nr konta: 82 8642 1139 2013 3909 8179 0001
Dopisek: POPIERSIE
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
Tel.: (14) 6702616
e-mail: liceum@jagiello-debica.edu.pl