-->

Umieszczą budki lęgowe dla jerzyków na obiektach sportowych

W czasie gdy obiekty sportowe z powodu wprowadzonych obostrzeń są zamknięte, pracownicy Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica postanowili wykorzystać ten czas i wykonać budki lęgowe dla ptaków, a dokładnie dla Jerzyków

Jerzyki są bardzo wydajne jeśli chodzi o redukowanie liczby drobnych owadów latających. Jeden osobnik w ciągu doby może zjeść ich nawet 20 000, w tym wiele dokuczliwych dla człowieka komarów oraz meszek.

Jerzyk jest ptakiem zasiedlającym głównie miasta, gdzie gniazduje przede wszystkich na murowanych, wyższych budynkach. Budkę lęgową należy umieścić jak najwyżej, gdzie ptaki mają swobodny dolot. Mając na uwadze to, że jerzyki często gniazdują w koloniach, można powiesić dla nich kilka budek na jednym budynku.

Jak wykonać budkę lęgową dla Jerzyka ? Podstawowe parametry:- Wysokość: 20 cm- Szerokość: 18 cm- Długość: 34 cm- Wymiary owalnego wlotu: 6,5 x 3,5 cm- Odległość od dolnej krawędzi otworu wlotowego do dna: 5 cm- Przednia lub boczna ścianka jest otwierana w celu kontroli i czyszczenia budki po lęgach. Zachęcamy każdego do włączenia się do tej inicjatywy i wykonania budek lęgowych dla Jerzyków lub innych ptaków.

źródło: Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica

Podziel się z innymi
0Shares
0 0