Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

W 6 miesięcy zrekonstruowano fragment zamku w Czchowie. Można go już zwiedzać

Wzniesiony w XIV wieku zamek w Czchowie był jednym z grodów strzegących szlaku handlowego z Węgrami. Do niedawna jedyną jego pozostałością była Baszta przy której urządzono punkt widokowy  z panoramą na Dolinę Dunajca i stare miasto Czchów. W ostatnich miesiącach dzięki środkom pozyskanym przez Gminę Czchów wykonano rekonstrukcję części czchowskiego zamku do którego teraz wiedzie drewniany most a na czchowskim wzgórzu zrekonstruowano zabudowania średniowiecznego zamku.

 

Zrealizowana  przez Gminę Czchów ramach działań zmierzających do wzrostu atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej subregionu tarnowskiego za ponad 3,6 mln inwestycja objęła kompleksowe zagospodarowanie terenu Wzgórza Zamkowego i Wzgórza Grodzisko oraz zlokalizowanie na tym terenie militarno-historycznego szlaku edukacyjnego. W ramach wspomnianej inwestycji wykonano montaż replik kilkunastu maszyn oblężniczych oraz urządzeń bojowych z  okresu  od XVI do XX wieku. Przeprowadzone zostały także prace restauratorskie przy bunkrach i okopach zlokalizowanych w pobliżu wzgórza, co pozwoliło na zachowanie unikatowych budowli.

Historia zamku w Czchowie (na podstawie: wikipedia.pl)   Zamek, rozbudowywany między XIII wiekiem a XVI wiekiem, ochraniał szlak handlowy biegnący wzdłuż Dunajca i komorę celną dla towarów przywożonych z Węgier. W źródłach pisanych pojawia się po raz pierwszy w 1356 r. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się romańska wieża obronna; w XIV wieku dobudowano wokół niej zamek stanowiący siedzibę starostów czchowskich; uległ on zniszczeniu w XVII wieku. Obecnie zachowała się jedynie XIV-wieczna wieża, częściowo zniszczona (bez górnej kondygnacji), i odsłonięte fundamenty murów. W drugiej połowie XVIII wieku w zachowanej do dziś wieży mieściło się więzienie; zostało ono zlikwidowane po I rozbiorze Polski. Zamek powstał z piaskowca.

Na jego założenie składał się mur obwodowy o grubości 1,2-2 m otaczający krawędź wzgórza oraz wolno stojącej cylindrycznej wieży o średnicy 12,5 m i wysokości ok. 20 m. Wybudowano ją w południowej części założenia zamkowego. Przy północno-wschodniej kurtynie znajdował się dom mieszkalny, od południa przylegała prostokątna sień, natomiast we wschodniej części muru znajdowała się brama wjazdowa.   Baszta została przez uzupełnienie w niej ubytków murów odrestaurowana w 1928 roku.  W 1960 roku podczas badań archeologicznych  odkryto w okolicach baszty fundamenty budynku mieszkalnego. W roku 2000 odbudowano górną część wieży oraz stworzono klatkę schodową umożliwiająca dostanie się na szczyt baszty.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.