„W cieniu wachlarza i parasolki. Moda damska XIX w.” – nowa wystawa w Muzeum Regionalnym w Pilźnie

Od 25 czerwca do 15 września br. będzie można zwiedzać nową wystawę czasową w Muzeum Regionalnym w Pilźnie pt. „W cieniu wachlarza i parasolki. Moda damska XIX w.”

W wieku XIX Europa dużo szybciej aniżeli w poprzednich stuleciach zaczęła zmieniać swoje oblicze. Był to również okres szczególnie efektownych zmian w dziejach ubioru. Można było zaobserwować coraz więcej nowinek technicznych, a stroje ulegały zmianom mniej więcej co dziesięć lat: czasem diametralnie, czasem subtelnie, lecz zawsze na tyle znacząco, że bez trudu można było ocenić, czy widziany na ulicy ubiór jest aktualnie modny, czy też nie. Najszybciej i w najbardziej malowniczy sposób zmieniała się w tym okresie moda damska.

Koncepcja nowej ekspozycji muzealnej skupia się więc wokół ukazania damskich trendów modowych XIX – wiecznej Europy, ówczesnych kanonów stylu, estetyki ubioru i dodatków. Na wystawie nie zabraknie akcentów pilźnieńskich, części eksponatów, ale także fotografii przedstawiających pilźnieńskie damy – ówczesne modowe pionierski, nadające ton w XIX – wiecznym Pilźnie. Jednakże główny filar wystawy to oryginalne, XIX – wieczne suknie z kolekcji Anny Moryto – Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu. Są to stroje niezwykle zróżnicowane – zarówno w kwestii fasonu jak i wykorzystanych materiałów – dzięki którym można prześledzić ewolucje damskiej mody XIX w., które w tamtym stuleciu przebiegały wyjątkowo dynamicznie. Na ekspozycji będzie można zobaczyć także eksponaty pomijane zazwyczaj w tamtym czasie milczeniem, czyli odzież spodnią i bieliznę – damski gorset, pantalony, krynolinę czy pończoszki.
Uzupełnieniem ekspozycji są niezwykle interesujące i przebogato zdobione dodatki strojów kobiecych – obuwie, torebki, parasolki i wachlarze, oraz inne akcesoria związane z dbałością o urodę i strój, pochodzące zarówno ze zbiorów własnych pilźnieńskiego muzeum i Muzeum Historii Ubioru, jak też innych podkarpackich placówek, takich jak Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, czy Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” w Mielcu. Ekspozycji towarzyszą także multimedialne prezentacje, ukazujące zawiłości i perturbacje w ubiorze poszczególnych elementów XIX – wiecznego, kobiecego stroju.

Wystawę będzie można zwiedzać od 25 czerwca do 15 września bieżącego roku. W okresie tym wydłużone zostają piątkowe godziny otwarcia muzeum, będzie ono czynne od 8:00 do 18:00.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0